2021/11/02

Koroonane esmaspäev


 Esimene koolipäev peale vaheaega ja esimene päev seda koolides suurlauskiirtestimist. Hommikupoolikul tuli postkasti kiri, et keegi minu noorema lapse õpetajatest on kiirtestil positiivse tulemuse saanud ja suunatakse PCR-testile. Kui PCR-test ka positiivne tuleb, jääb kogu klass koju. Enne õpetaja PCR-testi tulemuse saabumist aga keegi kontaktsetest lastest kooli minna ei tohi. Meil õpetaja PCR-tulemuse ootamise tõttu tuleviku osas teadmatust õnneks pole, sest...

...esimesena saabus eile koju noorem laps ja teatas, et see salapärane kiirtestikoroonapositiivne õpetaja olevat tema klassijuhataja. Lisaks viskas lauale oma kiirtesti ja teatas, et see tuleb koos vanematega täna ära teha, aga ta praegu ei viitsi. Pärast tuli koju vanem laps, lajatas teise kiirtesti lauale ja nõudis toitu. Paar tundi hiljem hakkas ennast trenni sättima. Ma arvasin, et las teeb enne igaks juhuks selle kiirtesti ka ära, kui see nagunii meil siin on. Käsutasin noorema lapse ka tandemtestimiseks kohale. Lobistasin noorema lapse testi ära teha ja hakkasin vanema proovi kassetile kallama, kui korraga silmanurgast märkasin, et vahepeal on välk selgest taevas lauaservale sisse löönud ja mõne sekundiga on noorema lapse testile kaks õige jämedat positiivset tulemust tähistavat joont tekkinud. Nende kiirtestidega pidi nii olema, et kool ise valib, kas laseb neid klassis teha või kodus. Õpetajatele olevat mingid juhendmaterjalid saadetud selle kohta, kuidas siis käituda, kui keegi lastest koroonapositiivseks osutub. Kuna keegi neid juhiseid mulle saatnud polnud, ütlesin esiteks ühe ropu sõna, siis: "Näed sa, /lapse nimi/ test näitab koroonat," ja saatsin noorema lapse edasiste korraldusteni oma tuppa, mille peale ta muidugi nutma hakkas. Pärast, kui aru sai, et koroona tähendab tema jaoks sisuliselt ainult koolivaheaja pikendust ja toateenindust, läks tuju muidugi paremaks -- sümptome on tal siiani 0.

Siis teatasin kooli ja helistasin perearstikeskusesesse ka, ning vaikselt hakkas pilt selgemaks muutuma, mis nüüd edasi teha tuleb. Eks pereõde oli ise ka kohati veidi ebalev, aga mis teha, praegu lihtsalt on selline aeg, mil spetsialistidel on vähem kindlaid vastuseid adna, kui inimestele meeldiks. Esiteks käisin majas kõik kontaktpinnad alkoholipõhise desovahendiga üle ja siis seadsin meie piirituselõhnalises elamses uue korra sisse. Osa majast on jagatud pooleks: positiivse lapse pool ja negatiivse lapse pool. Õnneks jagub mõlemale poolele oma tualettruum. Ühiskasutatavat osa majast kasutatakse nii, et esimesena käib seal negatiivne laps ja siis positiivne. Tsoonide kaupa tuulutamine muidugi sinna juurde. Toit serveeritakse tuppa ja seda teen jälle samas järjekorras: enne negatiivsele, siis positiivsele. Lapsed suhtlevad omavahel nagu Anna ja Elsa läbi ukse või Robloxis. Toimib kenasti, ainult kass ei pea reeglitest kinni, käib seal, kus tahab ja sellises järjekorras nagu parajasti pähe tuleb. Õhtul istus pool tundi oma kraapimisposti otsas ja hindas hukkamõistvalt uut maailmakorda.


Noorem laps peab nüüd minema PCR-testile, aga millal ta selleks aja saab, ma ei tea. Mõned nädalad tagasi oli tal köha ja kuigi siis tehtud kodune kiirtest negatiivne oli, suunas pereõde ta ikkagi PCR-koroonatestile ka. Sellega oli nii, et ma neljapäeval helistasin pereastikeskusesse, kus meid testiaja ootelisti pandi, laupäeval helistati, et testi aeg kokku leppida, pühapäeval saime testima ja pühapäeva õhtuks oli digiloos negatiivne tulemus ka. Ühesõnaga mõned asjad käivad siin riigis praegu korraliku viitega. Mul õnnestus septembris kaks korda koroonapositiivse lähikontaktne olla, ja siis oli vist ka nii, et kontakti toimumisest oli oma viis-kuus päeva juba möödas, kui terviseamet mind esiteks segaste SMS-idega pommima hakkas ja siis helistas see kõnerobot sama segase jutuga ka veel.

Isolatsiooni peavad jääma nüüd mõlemad lapsed, positiivse PCR-tulemuse korral 10 päevaks või sinnani, kui noorem PCR-testil negatiivse tulemuse saab. Kuna nende kontakti toimumiskohaks ei ole haridusasutus, siis vanemale lihtsustatud karantiinikord ei laiene. Ka on ta äsja 12 saanud ja selle tõttu ei ole me veel vaktsineerima jõudnud. Alguses lootsin, et pole vaja, siis panin talle aja ja süstipäeva hommikul ärkas ta palavikuga ja nii see asi seekord ära jäi. Siis tuli vaheaeg peale ja nüüd oli meil täna plaanis üks süst ära teha, aga lähikontaktsel pole see asi ka lubatud. Mulle vaktsineerituna isolatsioonikohustus ei laiene, aga ma arvan, et ääretult ebamõistlik oleks minust praegu restorani või spaasse ronima hakata, kuigi de jure vist tohiks.

Kust mul noorem selle koroona üles võis korjata, ma ausalt öeldes ette ei kujuta, aga kui peaks kujutama hakkama, siis on võimalusi palju. Kui ma praegu meid kolme ritta panen ja näo järgi otsustama peaks, siis tema on meist kõige vähem võimaliku koroonapositiivse moega. Üks võimalus on see, et see kaks-kolm nädalat tagasi põetud köha oli ikkagi covid, testid andsid tookord valenegatiivse ja nüüd on tegu jääkpositiivse testiga. Koolivaheajal oli ta maal vanaema-vanaisa juures ja seal olid olid koos kolme pere seitse last. Teistest pole kuulda, et keegi haige oleks või positiivse testi saanud, aga minu pereõe soovitus oli näiteks mitte enne PCR-testi võimalikele lähikontaktsetele teavitada. Pühapäeval käis laps veel onutütre juures mängimas ja pargis. Nädalavahetusel oli vanemal lapsel kaheks ööks sõber külas. Mina ise olin eelmisel nädalal mõned päevad Itaalias. Hakkasin kahtlustama, et äkki ma olen asümptomaatilisena sealt midagi toonud, kuigi seal peaks praegu Eestiga võrreldes üsna turvaline olema. Lisaks sealsele rangele korrale. Tagasi tulles ma lennujaamas testi ei teinud, sest ausalt öeldes ei uskunud ma, et midagi üles olen korjanud. Lisaks hilines sisse tulev lend Sitsiilia orkaani servatuulte tõttu, mis meie lennu koridori kuidagi segasid tunni, ja olin selle tõttu üsna ajahädas. Nüüd muidugi kahetsen, et ei testinud. Tegin eile õhtul endale ninast ühe koduse kiirtesti ka, mis kenasti negatiivne oli. Igav siin koroonaajal igatahes ei hakka.

8 kommentaari:

 1. sea, et ... kui tahad kähku testima minna, siis helista perearstiliinile (kas enda või see riiklik) ja ütle, et on positiivne test ja tahaks kontrollida. siis annavad saatekirja. kui saatekiri on olemas, siis logi veebiregistratuuri lehele sisse, kus saab testimise aegu kirja panna (ca 5 minutit pärast telefonikõnet juba toimib) ning pane järgmisele päevale testimise aeg. ma teen

  VastaKustuta
  Vastused
  1. jep, just. Niipea, kui saatekiri olemas, saab digiloost endale esimese võtta oleva aja valida. Mu kogemus on seni, et samaks päevaks vaatamise hetkel enam ei ole, aga järgmiseks päevaks küll.

   Kustuta
  2. Aegu saab valida veebiregistratuurist www.veebiregistratuur.ee/102
   Digiloost saab vaktsineerimise aegu broneerida.

   Kustuta
 2. PCR test võib pärast põdemist veel kuudeks positiivseks jääda ja seepärast negatiivset PCR testi tervenemise kinnitamiseks ei nõuta

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Praegusel juhul oleks PCR antigeenitesti tulemuse kinnituseks või ümber lükkamiseks vaja. Neg PCRi tulemus lubaks mul lastel kooli minna, positiivsest oleks tulevikus kasu, sest see vabastab ta edaspidi teatud juhtudel isolatsioonikohustustest. Lisaks kui tema vanuserühma vaktsineerima hakatakse, ja tundub, et mõne kuu jooksul hakatakse, siis on teada, et ta on põdenud ja ei saa vähemalt liiga kiiresti liiga palju doose vaktsiini peale. Põdenutel pidid vaktsiini kõrvalmõjud tugevamad olema ja ma isikliku kogemuse pealt võin seda vaid kinnitada.

   Kustuta
 3. Digitaalselt saab ise saatekirja olemasolul aega endale broneerida, alaealise puhul peab testimiskeskus peale saatekirja saamist 24h jooksul kontaktnumbrile helistama ja aja kokku leppima. Lapse esindajana ma aega elektrooniliselt broneerida ei saa, mingi arendusauk jälle süsteemides. See 24h on muidugi ilus teooria. Saatekirja sain perearstilt esmaspäeva pealelõunal. Kui kolmapäevaks testimiskeskuse kõnet polnud tulnud, siis proovisin ise helistada. Kolmapäeval 18 korda ja täna hommikul ka. Lihtsalt ei saanud liinile, vahel isegi mitte kõne ootejärjekorda mitte. Nüüd helistasin perearstikeskusesse tagasi, et uurida, kas meil ikka on saatekiri ja kas neid on muid hoobasid. Saatekiri oli, muid hoobasid polevat. Nad mõistvat mu frustratsiooni, aga lastega pidi jah nii olema. Telefonile vastanud töötaja ütles, et igaks juhuks uurib veel maja pealt ka, aga kui ma neist midagi ei kuule, siis nii palju kui nad mind aidata tahaks, neil ei ole rohkem vahendeid. 10 minutit hiljem helistas mulle kergelt ärritunud testimiskeskuse töötaja ja ütles, et mu perearst olevat teada andnud, et mul on vaja KOHE testima minna. Ma neelasin alla kommentaari, et mis nüüd kohe, aga me siin istume juba kolmandat päeva maailma poolt unustatuna saatekirjaga isolatsioonis, niiet oleks nagu aeg küll. Igatahes täna kell 15.00 on PCR-testi proovivõtt.

  VastaKustuta
 4. huh, on alles jukerdamine.

  Kui ma eelviimati ise testimas käisin, öeldi mulle testimispunktis midaig sellist, et kui järjekorda parajasti ei ole, saab saatekirjaga proovi ära anda ka ilma broneeringuta. See oli Tartus, ma ei tea, kas nad igal pool nii lahked on.

  Teisalt ei ole mitte keegi kunagi mult broneeringu kohta midagi küsinudki, istun maha, ulatan ID-kaardi ja lasen oma nina surkida. Kusjuures ma pole andnud proovi täpselt broneeritud kellaajal, nii et selle järgi nad mu broneeringut teada ei saa (tundub, et tavaliselt on samasse 10-min vahemikku broneeritud rohkem kui üks inimene ja need võetakse elavas järjekorras ette, teisalt ütles liiklust korraldav turvatöötaja, et oh, kui te teinekord ka varem jõuate, võite rahulikult kohe proovida löögile saada).

  Tartu testimispunkt on õues, vbla see muudab nad vabameelsemaks (isegi kui inimesed liiklevad kaootilisemalt ja ei tule täpselt kella peale, on see ikkagi vabas õhus).

  VastaKustuta
 5. Nüüdsest saab lapsevanem veebiregistratuurist oma konto alt ka lapsele testimise aja broneerida.
  Testimispunktis võib saada ilma broneeringuta jutule, aga võib ka mitte saada. Mõlematpidi on olnud.

  VastaKustuta