2021/09/25

Tööjutud

 Ma olen vist nüüdseks poolteist kuud aktiivselt täiskohaga põhitööd otsinud. Esiteks tegin korda oma LinkedIni profiili korda. Recruiter`id olevat seal nii metsikuks läinud viimasel ajal, et ei anna rahvale tööpakkumistega üldse rahu. Kuigi mulle on sealt niiviisi kunagi ainult üks pakkumine tehtud ja see oli ka ametikoht, mille täitmiseks igal aastal jälle kuulutus üleval on vist viimased kümme aastat juba. Ju on selleks siis omad põhjused, et inimesed seal püsida ei taha. Ma olin pakkumise peale nagu...

...ei!

Minu hea sõber aga leidis nii endale meelepärase töö Hollandis. Ma veel naersin, et äkki ta ei oleks pidanud ikka kohe esimest pakkumist vastu võtma, mis uksest sisse tuleb. Kolm nädalat peale si! ütlemist saigi ta pakkumise samale ametikohale, aga Šveitsi. Kui juba Eestis kolimine ette võtta, siis oleks võinud seda küll teha pigem Šveitsi, mitte Hollandi palgatasemele.

Mina jahin praegu ametikohti nii uuel kui vanal erialal. Mõlemal on omad eelised. Teisel eelkõige parem palgatase ja võimalus näha maailmatasemel töö- ja erialapraktikaid. Esimesel palka suurt ei maksta, aga vabadust oleks jälle rohkem. Ma vist hakkan ikkagi sinna poole kalduma, et pigem ennast parema raha eest orjaks müüa kui väikese raha eest sealt kust ise tahad oma asju teha nokitseda, kuigi ka sellel oleks omad võlud. Tegin ühe oma uue erialaga seotud konkursi ka läbi. Algul vestlesin, siis tuli teha inglise ja vene keele test, vaimse võimekuse test, mis koosnes loogika, matemaatika, geomeetria, ruumilise mõtlemise ja keeleliste võimete osast. Minu meelest olid need päris rasked, aga lõpuks olid tulemused hoopis sellised, et kõige paremini läks mul just nendes osades, kus ma seda ei oodanud. Pärast tuli üks proovitöö ka teha. Pakutav palgatase jääb Eesti keskmise kanti, mis oli minu jaoks selle valdkonna jaoks ootuspärane, aga üldiste võimete tase, mida sooviti, oli veidi üllatav. Üks asi on muidugi ootused tulevasele töötajale ja teine asi sellise inimese päriselt leidmise võimalikkus, aga kui töö sellist kompotti omadusi ja oskuseid eeldab, siis see hirmutab küll ära, kas see on ikka päris mulle. Otsustasin edasi ringi vaadata.

Raha üle võib küll nuriseda, aga ma hakkasin mõtlema, mis on kõige hullem, mis mu uuel, madalalt tasutatud erialal juhtuda saab? Keegi saab hilinemisega halva tõlke. See ametikoht, millele kandideerisin oleks seda siis siluma pidanud kliendiga. Noh, eelmisel töökohal pidin ma kliendiga siluma juhust, kus rahvast täis tanklas mikrolaineahi õhku lendas, sest üks idioot oli kogemata meie tehasest toodetud võileiva vahele metallist korralikult kinnitamata liiniosa suutnud pakkida ja seda võikut hakati tanklas soojendama. Kaks korda. Ime, et tehases veel üldse mõni terve liin alles oli ja siin regioonis mõned tanklad püsti. Ma saan aru küll, miks osad ametid ja valdkonnad paremini makstud on kui teised.

***

Tööga seotud muul teemal ka. Üleeile teatas Kalevi kommivabriku mantlipärija Orkla, et Otto Kubo on meie hulgast lahkunud. Kõik kalevlased teavad Ottot. Otto oli minu kunagine kolleeg, Eesti magusatööstuse grand old man, vist juba 89 ja sellest 66 aastat Kalevis töötanud. Orkla järelhüüdes oli ka mainitud, et erinevatel aegadel kokku 17 erineva Kalevi tegevjuhi alluvuses töötanud ja intelligentse väärika mehena nende kõigiga asjad aetud saanud. Otto suri ootamatult hommikul teel tööle Kalevi Maiasmoka martsipanituppa. See on vist parim viis üldse, kuidas sellest maailmast lahkuda võiks. Otto pilti näeb ka Maiasmoka martsipanitoa kodulehel, kui seal hiirega veidi ringi liikuda. Kui talle otsa vaadata, saab kohe aru, et ainult selline mees suudab 17 erineva peadirektoriga läbi ja seejuures oma töö ka korralikult tehtud saada. Kalevlased räägivad, et Ottol oli ainsa inimesena kaart, millega Kalevi kommipoest piiramatult tasuta tooteid sai. See näitab, et vahel tasub ausus ennast siin maailmas ikka ära ka ja maiustused võivad vabalt vitaalsuse ja pikaealisusega käsikäes käia. Palun rohkem Ottosid meie ettevõtetesse!

2 kommentaari:

  1. Mul on samuti olnud au olla Otto kolleeg. Sa ütlesid väga õiged sõnad. Tõeline Vana Kooli mees. Kahju, et üks põlvkond lahkub.

    VastaKustuta
  2. "mis on kõige hullem, mis mu uuel, madalalt tasutatud erialal juhtuda saab? Keegi saab hilinemisega halva tõlke" -

    nooh... kui see halb tõlge juhtub olema näiteks mõne ohtliku kemikaali või seadme kasutusjuhend...

    VastaKustuta