2021/04/29

Eesti keel suureks

Kes armastab värve, aga pikka juttu ei armasta, võib kohe veidi alla kerida. Seal on üks link.

***

Iial ei tea, millest elus kasu võib tõusta. Kui ma gümnaasiumis avastasin, et mu klassivend ja tol ajal hea sõber seelikul ja kleidil vahet ei tee, oli mul lõbu laialt. Nüüd oli minu kord teda röstida. See oli magus kättemaks, sest muidu armastas tema ikka mind nokkida. Istusime füüsikas tagumises pingis. Kui õpetaja tunnis mõne eiriti magusa ülesande lahendada andis, vaatas klassivend mulle väljakutsuvalt otsa ja viskas kinda: "Nooh, Kass, kes enne tehtud saab?"
Tavaliselt sai tema. Siis laksutas ta etteheitvalt keelt: "Ai-ai, kuidas siis nüüd nii, Kass..."
Ta oli üldse õpetajate jaoks tüütu, aga nutikas tegelane. Kord pidime vene keele kontrolltöös vene keelde tõlkima lause meremees hukkus meresügavuses. Näidake mulle ühte mitte vene keele keskkonnas kasvanud 15-aastast, kes sellist lauset tõlkida oskaks. Minu geniaalne klassivend kirjutas: eile oli see meremees veel siin, aga täna magab kaladega. Häda mitte ei aja ainult härga kaevu, aga võib teinekord enne kaevu minekut ka üsna tabavat poeesiat sünnitada. Õpetaja muidugi nii ei arvanud.

Igatahes olen ma peale seda aastaid vahel oma meestuttavaid kleidi ja seeliku küsimusega piinanud. Kes vastab, et vahet pole, kes, et kleit on pidulik, seelik igapäene, kes, et kleit ulatub üle põlve, seelik lõppeb tagumiku ja põlve vahel. Paremal juhul hakkavad mehed kõhu ja õlgade kohal kätega vehkides seletama, et kleit läheb vot siia üles välja. Vehkima hakkavad enamasti need mehed, kellel kodus õdesid on olnud. Sellel minu targal klassivenal näiteks ei olnud. Tal oli viis nooremat venda. Kui peale gümnaasiumi sõjaväkke läks ja pärast sõjaväest koju tuli, oli suurim üllatus, et kuues vend oli ka sündinud.

Sel semestril kuulan ma psühholingvistikat. Täitsa huvitav on, aga ainel on sama viga, mis kõigil teistel -- kodutöid antakse. Üheks kodutööks ongi psühholingvistilise katse disainime. Ma teadsin kohe, mis katse ma leiutan! Kleit või seelik. Aastate jooksul on mul isegi pilootuuring tehtud. Õppejõud ütles, et selle nimi on objektituvastuskatse ja see sobib väga hästi. Hakkasin aga samas stiilis küsimusi juurde genereerima.

Ka teise küsimuse leidsin oma katsesse lihtsalt, omaenda kodust.
"Mis vahet on heegeldamisel ja koomisel?" tahtis mu 11-aastane millalgi teada.
"Oled sa minu laps või ei ole?!" oleks ma selle peale tahtnud küsida. Vähe on olnud mu elus neid päevi, mil mu näppude vahelt vardad või heegelnõel puudunud on. Käsitöö on mul raamatute kõrval hobi number kaks.
Hingasin korra sisse ja ütlesin vaid: "*kudumisel, mitte koomisel."
Lapsed ei kutsu mind põhjuseta autocorrect`iks.

Esialgsed hüpoteesid psühhilingvistilisse katsesse said sellised:
1) Sugude vahel esineb traditsiooniliste soorollidega seostatavate sõnade mõistmisel erinevusi, näiteks ei tee mehed vahet kleidil ja seelikul, heegeldamisel ja kudumisel. 2) Naiste soorollidega seotud objekte tuvastavad paremini need mehed, kes on kasvanud koos õdedega või on (olnud) püsisuhtes. 3) Meeste soorollidega seotud objekte tuvastavad paremini üksi elavad või elanud naised.

Nüüd oli võrdsuse huvides veel vaja mingit objekti, mille tuvastamisega naisi häbistada saaks. Sõelal on hetkel vargapolt, mehaaniline arvutiklaviatuur, kardaanrist, neutraalfaas ja tõmmits. Tõmmits on muidu vist selline vahva vidin, mille tundmine haridustasemega pöördvõrdelises seoses võiks olla. Selle hüpoteesi lükkas kohe ümber mu doktorikraadiga meestuttav, kes selle selle riistapuuga väga hästi tuttav oli. Mida veel võiksid mehed teada, aga naised ei tea?

Muidu on mu psühholingvistika õppejõu teadustöö päris palju värvidega seotud. Praegu osaleb ta rahvusvahelises uuringus, kuhu oleks hädasti ka eesti keeles vastajaid tarvis. Ikka selleks, et meie keel ka suurte kõrval teaduses välja paistaks. Uuringus saab osaleda siin:
https://colournaming.com/lang/ee

Nüüd tuleb tähtis koht. Küsimustikus tuleb edasi liikuda klaviatuuril kas enter või nool edasi vajutades. All on ahvatlev nupp kirjaga Järgmine, aga nagu mu õppejõud ütles: "Seda nuppu ärge vajutage. See on üks loll nupp! Me ei saa seda ära ka võtta, sest see pole eestlaste tehtud."
Selle pärast ongi eestlastel vaja sellistes uuringutes osaleda, et suurte keelte rääkijad eestlaseid ka tähele paneks ja meile sobimatuid lolle nuppe jmt ei genereeriks. Seda lolli Järgmine nuppu tuleb vajutada siis, kui enam värve nimetada ei viitsi ja tuleb tahtmine uuringust väljuda. Muidu jätkub neid värve vist igavesti.

Loll nupp illustreeritud

Auhindu ega boonuseid vastamise eest ei jagata. Vähemalt otseselt mitte, aga mida rohkem vastajaid, seda tugevamalt eesti keel suurte keelte kõrval esindatud saab. Pealegi --  nagu alguses öeldud, elus võib teinekord mõnest väikesest liigutusest, millest seda oodata ei oskagi, kõige enam kasu tõusta.

14 kommentaari:

 1. pakun naiste trollimise s6napaariks pystol/revolver. ma olen mingi sada korda yritanud aru saada, mis neil vahet on, aga ikka ei tea.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oo jaa, see võiks sobida küll. Puusalt tulistades (haa) pakun, et revolvril on salv ja püstolil, ee ketas? :D

   Kustuta
  2. Püstol väljutab peale lasku padrunikesta, revolver mitte, sestap saab mõrtsuk kesta kodus trumlist välja kangutada, mitte ei pea käpuli laiba kõrval kobama:)

   Kustuta
  3. Revolver on klassikalises seltskonnamängus vene rulett kasutatav vahend. Püstol pole mingi mänguasi.

   Kustuta
  4. Mõttekoht on ka see, et kui osutub tõeseks hüpotees, et üksi elavad naised püstoli ja/või revolvri mõistega tuttavad on, mida see omakorda näidata võiks.

   Kustuta
 2. Minu eks eritas kudumist ja heegeldmist nii,et heegeldamine on see ühe pulgaga ja kudumine mitme pulgaga...

  VastaKustuta
 3. Et nagu mis vahe on arvutiklaviatuuril ja kardaaniristil? oi, ma mõtlesin välja seepeale. Mis vahe on kardaaniristil ja karburaatoril? Mitte et ma teaksin, aga mulle tundub, et need võiks olla erinevad asjad.

  VastaKustuta
 4. Tegelikult ei pea objektide paar olema, piisab ühest. Küsimus läheb katsesse tõenäoliselt piltkatsena ja valikvastustega. Vaikselt hakkab tunduma, et naised tuvastavad meeste soorillidega seotud objekte meestega samaväärselt. See võib olla nende sõnavara suurusega eelkõige seotud. Peab hüpoteesidega veel tööd tegema.

  VastaKustuta
 5. Segisti ja kraan? Põlv ja muhv😁 stepsel ja pistik, kühvel ja labidas. Valamu ja kraanikauss. Noh, need viimased küll sünonüümid. Aa, tegelt, ruuter ja modem ka.
  Aga uuring oli tore, viitsisin mingi 40 värvi nimetada. Kui nüüd väljas.tutud õunamoos kohaldub. Meie vanaema sõnavaras oli selline värv kasutusel ja kõik teavad täpset tooni, niiet... Rikas emakeel😁

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aga miks on lumelabidas labidas, kuigi see tegelikult on hoopis kühvel?

   Kustuta
  2. lamp ja valgusti, kuigi see on alatu küsimus, sest tglt ei tohiks inimesi tavakeeles sundima erialaterminitega rääkima.

   Aga ma sain alles tehnikatõlget tehes teada, et keermespolt ei ole kruvi. Kas ja mis soost inimestega ma siis koos elasin, ei mäleta.

   Kustuta
 6. Tuleb välja, et ka minu poeg (kes on kasvanud koos õega!) ei tee kleidil ja seelikul vahet ja teda ka ei huvita. Tema sõpruskonda kuulub tüdruk, kes kuulis täna esimest korda sõna "seib" ja teine tüdruk, kes pole elu sees mootorsaagi näinud (vanuses 20+). Polti ja kruvi teadsid põhimõtteliselt kõik, aga mutriga tekkis juba väike segadus (seibist rääkimatagi).
  Omalt poolt pakun juurde sõnad muhv, puks, stabilisaatori vardad, õõtshoob ja muud auto juures küllaltki tihedat vahetust vajavad asjad. Olen neist sada korda kuulnud, olen juba pikki aastaid autoomanik, aga mida need õlininad seal vahetavad, kui miski on kolisema hakanud, mina ei tea (enamasti ütlevad, et mingeid pukse, mida iganes see ka ei tähendaks). Mõningat segadust võib mitte-autoomanikul tekitada ka sõnapaar "veljed-rehvid".

  VastaKustuta
 7. Küsimus oli küll naiste kohta, aga minu tutvusringkonnas ei tee mehed vahet bikiinidel ja trikool. Ning mu oma mees ei tea, mis on roosa, mis lilla.
  Naiste puhul võiks uurida kaater või jaht, tikksaag/lintsaag ja isiklikult minu enda jaoks on kõrgem matemaatika akutrelli otsikud, st et erinevate kruvipeade jaoks erinevad otsikud, aga mille järgi neid ikkagi pannakse, no ei hakka külge :)

  VastaKustuta
 8. Pakun välja küsimuse, mis vahe on jadaühendusel ja....eeee.... sellel teisel.

  VastaKustuta