2020/09/06

Esimene nädal ülikoolis

Meil Tallinna ülikoolis käivad asjad nüüd nii:


Enne loengut tuleb elektrooniliselt registreerida enda ruumis viibimise kellaeg. Ikka selleks puhuks, kui keegi kursuselt koroonapositiivseks osutub. Registreerimine on iga auditooriumi ukse kõrvale pandud qr-koodi skaneerimisega väga mugavaks tehtud. Vabalt saaks restoranides, muuseumides ja teistel üritustel sama süsteemi rakendada. Oleks terviseametil ka lihtsam koroonakontaktseid taga ajada. Tahaks loota, et neid elektroonilisi nimekirju keegi kunagi välja otsima ei peaks, sest mulle tõesti meeldib koolis.

Esimene loeng oli keel ja kultuur, mis endast sisuliselt keeleantropoloogiat kujutab. See aine on täpselt mulle. Ma lihtsalt istusin ja kuulasin ja tundsin, et ma olen koju jõudnud.

Edasi enam nii hästi ei läinud, sest siis algas keeletoimetamine.
"Mingit õigekirjareeglite õppimist siin ei tule," tegi õppejõud asjad kohe alguses selgeks, "need peavad teil bakalaureusest ja üldhariduskoolist juba selged olema."
Noh, bakalaureusepoolest olen ma keemiainsener, põhikoolis sidusime eesti keele tunnis õpetajat niidiga kinni ja gümnaasiumis oli meil eesti keele asemel põhiliselt füüsika. Mida paganat, minusuguste inimeste pärast ongi keeletoimetajad siia maailma loodud. Pealegi kommenteeris Tallinna ülikooli sisseastumiskatsetel isegi kirjanik Jan Kaus, et mu eksamitöös ei ole peaaegu üldse kirjavigu. Ilmselgelt ei ole peaaegu üldse keeletoimetajate jaoks piisavalt hea.
Tõstsin käe ja uurisin, mis õpiku järgi ma ennast harima võiks asuda, kui ennast ortograafias ebakindlalt tunnen. Õppejõud soovitas mul internetist õigekeelsuskäsiraamatu ette võtta ja reeglid järjest läbi töötada. Koos nende reeglite kujunemise ajalooga. Tema pilk tundus veidi etteheitev olevat. Nüüd on siis kätte jõudnud aeg, mil mu karma ka õigekirja osas illustreeritud saab. Keeletoimetamine on aine, mis mulle kindlasti väga palju kasuks tuleb, aga mille ma arvatavasti ka läbi kukun.

Vahel ma lihtsalt kõnnin mööda Tallinna ülikooli ringi, vaatan inimesi, kuulan erinevaid keeli mida nad räägivad ja hingan seda maja sisse. Minu lemmikkoht ülikoolilinnakus? Pisike siseaed kohe kampuse kõige käidavama piirkonna lähistel, aga üllatavalt vaikne ja privaatne seejuures.


3 kommentaari:

 1. Registreerimisest küsimus: kas nutitelefon on seega kohustuslik?

  (mul näiteks ei ole ja läpakas on liiga suur ja raske, et igal pool kaasas tassida.)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Saab õhtul kodus ka veebi kaudu kirja panna, mis kell mis ruumis viibisid. Nädalake ja juba on neid nimekirju vaja olnud. Praeguseks on viirus Eesti kolmes suurimas ülikoolis sees, loodrtavasti on TLÜ tudengid hoolsad olnud enda registreerimisega ja tuleme sellest minimaalsete kahjudega välja.

   Kustuta