2019/01/24

Kummalisi mõttekäike

Oi, täna on suure moraaliga lugu tulemas. Mu elus on nüüd inimene, kelle fantaasia on sama piiritu kui minugi oma, aga loovusaste isegi minu omast kordades kõrgem. Tegutseb reklaamialal.
"Tead, mul tuli ükspäev teistmoodi teoora pähe," asus ta jutustama, "mõtle, kui mitte inimesed, vaid hoopis bakterid valitsevad maailma. Bakterid on loonud inimesed toiduahela täienduseks ennast teenima. Inimesed on asjast lihtsalt valesti aru saanud. Nüüd on saabunud hetk, kus looming on hakanud looja vastu töötama, seda hävitama ja kontrollima. Nagu inimesed kardavad, et tehisintellekt seda ühel päeval inimkonnaga teha võib – masinal tekib eneseteadvus, ta hakkab inimest oma eksistentsile ohtlikuks pidama ning asub teda hävitama."
Milline fantastiline teooria! Oma vestluskaaslase veidrikuks tembeldamise asemel läksin kohe teemaga kaasa.
"Inimesed kardavad seda, et tehisintellekt nende vastu üles tõuseb vaid selle pärast, et omistavad talle need omadused, mis neil endalgi on: võimuiha, soovi maailma valitseda ja väiklased hirmud," arvasin mina, "Mingit põhjust ei ole eeldada, et tehisintellekt miljonist võimalikust omadusest just neid jooni hakkab ilmutama."
"See on selle pärast, et inimene loob masina enda sarnaseks," vastas bakteriteoreetik.
"Jah, võimalik, nagu Jumal tegi inimese oma näo järgi," jäin nõusse.

See on nagu mingi loodusseadus, et teistele armastatakse omistada samu jooni, motivaatoreid ja käitumismustreid nagu endal. Libe tee. Ma olen selle pärast oma kassi juba mitu korda kogemata peaaegu ära tapnud. Kass paistab arvavat, et ma näen pimedas sama hästi kui tema. Vahel magab ta voodis minu kohal ning ei kavatsegi liigutada. Ma siis magama tulles hüppan pimedas mauhti voodisse ja kass jääb alla.

Pild TEDist


3 kommentaari:

 1. Su tuttav on õigel teel. oli lausa dokfilm sellest, et bakterid juhivadki maailma :)
  Kõht - meie teine aju (Le ventre notre deuxieme cerveau, Prantsusmaa 2013)

  See oli väga loogiline ja arusaadav teooria. Nii et ei mingeid valgeid hiiri või delfiine. Bakterid on meie tõelised peremehed :)
  http://indigoaalane.blogspot.com/2015/04/bakterid-teevad-meiega-inimkatseid.html#more

  VastaKustuta
 2. Või lugenud raamatut "Võluv soolestik" või vaadanud multikat Pahupidi/Indside out.

  Siin üks huvitav intervjuu Yuval Harariga, Inimkonna lühiajalugu autoriga. Hetkel meil on veel illusioon, et on olemas mingi "mina", aga tegelikult oleme kõigest biokeemiliste protesside andmestik: https://www.theatlantic.com/business/archive/2017/02/the-post-human-world/517206/

  VastaKustuta
 3. Mõtteharjutuseks: kas sellel, et on olemas mingi "mina", ja sellel, et on hoopis biokeemiliste protsesside andmestik, on meie jaoks mingi muu kui lihtsalt terminoloogiline vahe?

  VastaKustuta