2018/08/20

Taasiseseisvumispäeva mõtteid

See vihm, mille nad taasiseseisvumispäevaks tellinud on, on võltsitud! Käisin just seeni hiilimas ja mitte ühtegi ei ole. Ma pean nüüd riisi seente asemel hoopis krevettidega tegema. Oma korjatud seened oleks palju odavamad tulnud ja pealegi lähevad krevetikoored prügikastis haisema, kui kohe välja ei vii. Vähemalt kassil on hea meel. Krevetid on tema maiuspala. Puhastamise kõrvalt mõni krevetisaba talle ikka pudeneb.

Tänase päeva puhul on erinevates allikates toodud mitmeid võrdluseid, kuidas elu alates1991. aastast muutunud on. Keskmine palk oli tol ajal praegusesse vääringusse ümber arvestades 4 eurot ja 50 eurosenti. Täna umbes 250 suurem. Samas on hinnad keskmiselt vaid 50 korda tõusnud. Kirvemeetodil arvutades peaks elu Eestis seega 50 korda parem olema, kui 90. alguses. Eeldades, et tendents on lineaarne, 27 aasta pärast juba 100 korda parem. Viktoriiniküsimus on, kas ving ja hala saab 100 korda valjem või vaiksem olema.

Teooria, et vingumine on tervislik, tundub päris palju toetajaid leidnud olevat. Väidetavalt sunnib see inimesi parema elu nimel tegutsema, mitte heaolutundes paigal tammuma. Mulle tundub hoopis, et eestlane ei vingu sugugi nii palju, kui tal raske, halb või vähe raha on. Eestlane vingub ainult siis, kui ta naabril parajasti kergem, parem või rohkem on.

See aasta on esimene, mil ma oma katuseaiast normaalse tomatisaagi võtan. Isegi linnud pole midagi ära nokkinud. Kas on nüüd nii hea suvi olnud, et linnud on muud kraami ennast kurguni täis pugida saanud või hakkab kass lõpuks oma toitu tagasi teenima2 kommentaari:

 1. 5x parem ikka (250/50 = 5). ja mulle tundub oma ammuununenud koolimatemaatika valguses, et su kirjeldatud loodetav seos on pigem eksponentsiaalne kui lineaarne.

  (närin tähti, keegi pädevam võib muidugi alati parandada.)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aus märkus! Ma eksponentsiaalsust natuke kardaks, sest ühel hetkel läheneks heaolu kasv nii lõpmatusele ja mis läheb otse üles, tuleb ka otse alla.

   Kustuta