2017/12/20

Klassikalised muinasjutud

Lugesin eile lastele unejutuks Lumivalgekese originaalversiooni. Küsitavaid kohti oli palju. Juba alates sellest, kuidas kuninganna tikkides niimoodi sõrme sai torgata, et verd lausa lumele kahte lehte lendas. Kas vanasti tikiti lehmasüstla nõeltega? Ja üldse, lahtise akna all talve ajal tikkida... Kas see inimene kopsupõletikku ei kartnud? Seda veel penitsilliinieelsel ajal! Pole ime, et ta selliste kommetega väga kaua ei elanud.

Muinasjutt lõppes Lumivalgekese pulmadega. Võõrasema alguses ei tahtnudki väga pulma minna, aga lõpuks läks ikka. Seal sunniti teda kohe jalga panema rauast kingi, mis olid tulel nii kuumaks aetud, et need lausa punaselt hõõgusid. Nendes pidi ta nii kaua tantsima, kuni surnult maha langes.
Siis tullakse veel rääkima, et tänapäeva multifilmid on vägivaldsed.


7 kommentaari:

 1. Tõenäoliselt põdes kuninganna hemofiiliat. See on sinivereliste hulgas üsna levinud. Miks lahtise aknaga - paljud siniverelised on ka muidu haiged või hullud - võibolla oli ta temperatuuri suhtes tundetu. No ja kui keskaegseid piinamismeetodeid vaadata, siis pääses kuri kuninganna veel isegi leebelt, ei rattale tõmbamist ega midagi.

  Ausalt öelda, ma eelistan neid vanu ja õudsaid muinasjutte nendele tänapäevastele ja nuditutele. Tänapäevasteks kohandatutel ei ole enam mingit elu sees, ainult üks roosamannavaht.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eile lugesin lastele vaprat tinasõdurit. Selle lõpus põlesid mõlemad peategelased ahjus ära. Pärast arutasime ühe sõbraga, et need vanad muinasjutud on nagu troonide mäng: veri, soolikad, koletised ja tuli. Ainult intsest on puudu.
   Kuninganna hemofiiliat kahtlustasin natuke isegi. See hoolitseks ka intsestiosa eest. Mismoodi seda hemofiilitat muidu nõnda palju oli, eksole...

   Kustuta
 2. Esiteks olidki nõelad suht jämedad - need olid ju sepa tehtud, mitte vabrikust automaatliinilt tulnud. Teiseks köeti tollal kaminaid, miska vingu ja suitsu võis tubades päris palju olla. Kui sa vaatad Siima Škopi raamatu pilte, seal on kuninganna üsna tõhusalt riides - puha samet ja karusnahk ja kaela ning kõrvadegi ümber mingi rätik. Ainuke asi, et jah, käed võivad siiski kohma minna.
  Hemofiiliaga on vist minu teada nii, et naised on selle haiguse kandjad, kuid mehed põevad. Naised jookseks muidu päevade ajal või sünnitusel verest tühjaks ja sedasi oleks nad kõik ammu välja surnud. Mehed aga veritsevad ja veritsevad ka pisikesest haavast - tuletage meelde Vene troonipärijat, kelle ema oli hemofiilia kandja, poeg aga põdes.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Peamiselt põevad hemofiiliat mehed, jah. A- ja b-hemofiilia avaldub üldiselt meestel, c-hemofiilia ei ole soopõhine. Mu tuttavate hulgas on üks hemofiiliat põdev tüdruk.

   Kustuta
 3. Ahjaa, ja mis sellesse vere lendamisse puutub - mind hammustas kord rott sõrmest (no olin rumal ja plutitasin suht võõrast rotti puurivarbade vahelt ja hassa, kus ta siis kargas. Haav ise oli suht tilluke, aga vererada oli reas järel, kui ma ükskord vannituppa jõudsin. Hoidsin küll teist pihku all, aga isegi sõrmede vahelt tilkus. No see sepanõel või olla umbes sama suur kui roti pisike hammas, aga sattus ilmselt täpselt veresoone peale.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. :D Suurepärased selgitused. Ma püstitan seoses oma eilse tinasõduri looga kohe uue probleemi: mis pagana lusikad need vanasti nii suured olid, et nende ümbersulatamisel kohe 24 või 25 tinasõduri jagu materjali saadi nagu seal muinasjutus?
   Aga rotid on jah ohtlikud loomad. Keegi kunagi rääkis, kuidad oli hoovis vedelenud rotilaibale jalaga pannud, aga kuna juhtus talveaeg olema, siis oli see maa külge jäätunud ning maksis lööjale varbaluu. Isegi surnuna võib rott sind veel rünnata. EMO rahvas pidi muidugi püksi tegema.

   Ahjaa, kuningannal võis K-vitamiini puudus veel olla, see keerab ka vere hüübimise tuksi.

   Kustuta
  2. Sa oled liiga ratsionaalne. Lusika suurus ei ole üldse oluline, ma arvan. See on ju muinasjutt. No umbes nagu tänapäeva hollivuudi filmid, mis arutlevale inimesele on täiesti napakad ja võimatud. Teiseks on ajaloos olnud igasuguseid erinevaud tööriistu - võibolla oli see näiteks sõjaväekoka lusikas, millega tuli segada korraga putru mitmesajale mehele?

   Kustuta