2017/01/10

Elu kassiga

Eelmine aasta oli mulle halb, kuigi tegin vaid ühe halva ja palju häid otsuseid. Eks kasu tuleb nendest siis alles tulevikus lõikama hakata. Parimaks otsuseks oli aga kassi võtmine. Jipikesega on meil väga vedanud. Ainult ühe paari mehe kingi oleme pidanud ära viskama. Peale seda vahetasin Jipi liivakasti suurema vastu välja, panin jalatsiriiulisse kassi peletamiseks väikese riidekotikese kuivatatud lavendliga ja probleem lahenes. Mees pani sellest hoolimata veel mõnda aega jalatseid vääääga ettevaatlikult jalga. Edasi hakkasid hirmud hajuma. Kuni detsembri alguses meil selle aasta talv ära oli. Mees pani jala suusasaapasse, ütles "Kurat!" ning võttis kõigepealt jala ja siis räime saapast välja.
Jip arvab, et kogu konserveerimata või granuleerimata toit tuleb enne söömist ära tappa. Näiteks kalad ja krevetid. Tapmine tähendab toidu ohjeldamatut mööda maja ringi loopimist limane või verine jälg järel. Nüüd olen hakanud kala ja muud toortoitu kassile väikesteks tükkideks lõikama. Nii on isegi kass on veendunud, et see surnud on ja täiendavat tapmist ei vaja.Üldiselt arvab Jipp, et kogu majapidamine on ainult tema meelelahutuseks sisse seatud. Põrandapesu on selleks, et ta saaks nurga tagant moppi varitseda ja rünnata. Pesu pannakse selleks restile kuivama, et ta saaks kõik sokid ükshaaval maha tõmmata. Kui ma esimesel advendil küünla põlema panin, panin Jipp käpa küünlasse. Pärast pani teist korda veel. Võtan siinkohal osaliselt tagasi oma endise jutu kasside ülimast intellektist. Vahel võib mõni ikka päris loll olla. Selle aasta pühade ajal me rohkem küünlaid ei põletanud.
Kui ma kaminasse tule teen, siis üritab Jipp seda läbi klaasi käpaga kinni püüda. Õnneks mitte siis, kui klaas juba kuum on. Kuigi mul on tunne, et ta ühe korra minu nägemata on proovinud. Kuuma kamina kohta kassidel vist kaks korda õppida vaja ei ole. Eelmise kassiga ühes eelmises elukohas oli mul malmkamin. See läheb küttes üleni tulikuumaks. Kassi leidsime suvel ja talle meeldis külma malmi peal jahutuseks pikutamas käia. Kui talv tuli, esimest korda kaminat tegime ja maja selle tõttu palavaks läks, otsustas kass ennast kamina peale jahutama minna. Kass langes nagu vikatiga niidetult kamina pealt maha. Rohkem kaminale ei roninud.

Ka arvab Jipp, et kõik uued asjad on tema jaoks mõeldud. Jõuluteemaline laudlina oli vaevalt pool minutit väljas jõudnud olla, kui Jipp juba seal peal keras magas. Kusjuures Jipp on mul esimene kass, kes pole selgeks saanud, et loomad ei käi söögilaual ja köögi tööpindadel. Eelmine kass oli mul nii ära koolitatud, et ükskord, kui ma maja võtme ära kaotasin ning alles kaks päeva hiljem ennast lõpuks keldriakna ja põrandaluugi tuppa vingerdasin, ei olnud ta köögiriiulis olevat lahtist kassikrõbinate pakki tühjast kõhust hoolimata puutunud. Ta teadis, et ei tohi. Kassi näljutamise eest sain ka mina keldrist tuppa ronides oma karistuse kätte, sest kassi liivakast seisis meil keldriluugi peal.
Jipi laual käimine ei ole muidugi tema ega minu viga. Kui ma vanemalt lapselt ja mehelt küsin, miks nad ei keela, kui näevad, et Jipp laual on, saan esimeselt vastuseks:
"Ma ei saa midagi teha, kui ta mind nii armsate silmadega vaatab."
Teine läheb etteheitva näoga kassi poole, viibutab sõrme ja ütleb midagi stiilis "Poiss, kassid ei tohi laua peal käia!". Kuigi loomaarst juba pea kuu tagasi kindlaks tegi, et Jipp on tüdruk, mitte poiss, kutsume me teda poisiks edasi. Nii või teisiti ei arva ta sellisest keelamisest midagi ning vaatab meest sa-oled-ikka-puhta-idioot-vist näoga laualt edasi.
Kui me lastele uue mänguasjakasti ostsime, oli Jipp seal juba enne mänguasju sees. Kui mees endale Playstationil mängimiseks rooliga rallitooli ostis, arvas Jipp, et see on talle magamiseks toodud. Kuna mehel nüüd rallitool on, pidin ka mina endale ebaproportsionaalselt suurt alginvesteeringut nõudva kahtlase hobi leiutama. Ostsin Bauhausist juraka LED taimelambi, adapteri ja taimeriga pistiku. Ma kavatsen nüüd toas aasta läbi head ja paremat kasvatama hakata. Taipoh, kui ma järgmise aasta detsembris sellise udupeene lambiga ühtegi hernest või maasikat ei saa! Tegin ühe riiuli tühjaks, kinnitasin selle kohale oma uue lambi, aga enne, kui lillepottidega kohale jõudsin, oli Jipp ennast juba riiulisse sisse seadnud.

Taimejutuga seoses tuleb meelde, et lisaks paarile kingadele on Jipp ühte asja veel hävitada proovinud - minu hoole ja armastusega seemnest kasvatatud kaks datlipalmihakatist ribastas ka suures osas ära. Seda jõulutähte, mis ämm mulle jõuludeks tõi, aga millegi pärast ei puutu.
"Ma lihtsalt ei saanud seda ostmata jätta," oli ämm väga vabandav, kui jõulutähega uksest sisse sadas. Mees on minu palvel emale juba mõnda aega tagasi selgeks teinud, et ma kingitud potililledest eriti vaimustuses ei ole.
Tänasin viisakalt ja panin mõttes lootused kassi peale. Palmidega sai ta ju nii hästi hakkama. Aga vot jõulutähte, näed, et ei puutu see loom. Jõulutäht ajab nüüd hoopis arvukalt uusi võrseid. Kas on võimalik, et taim minu vihkamisest toitub?Plekk laudlinal ei ole Jipi, vaid laste töö /vabandab siinkohal ökase lina pärast/

Ühesõnaga arvab Jipp, et terve elamine on tema oma. Välja arvatud üks asi. Tema jõulukink - kasside magamis- ja mängumaja. Isegi lapsed ei saanud meil sellel aasta nii kallist kinki, kui kass. Oleme Jipi maja proovinud tema erinevatesse meeliskohtadesse tõsta, aga ei midagi. Ta on seda heal juhul korra nuusutanud ainult.

14 kommentaari:

 1. Põrrikene hüppas ühe korra kuumale puuküttega pliidile. Rohkem ei olnud vaja. Ta käib pliidil küll, aga iga kord nüüd kontrollib hoolikalt, ega see vaenulik pole.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jipp jalutab ka vahel üle pliidi. Meil on elektripliit, puutetundlik. Kui ma midagi vaaritan ja pliit kuum on, saan ta ära peletada õnneks. Probleem võib tekkida siis, kui ta üksi kodus üle nuppude jalutab. Puutetundlikud nupud reageerivad kassi käppadele väga hästi. Selle pärast proovin meelde jätta, et pannisaba või midagi sisselülitusnupu kohale keerata.

   Kustuta
 2. Üks minu kassidest otsustas ka korra küünlaga tutvust teha ning nuusutas seda väga lähedalt. Tulemuseks olid kärsanud vurrud ning edaspidine igasugune huvipuudus küünalde suhtes :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Lapsepõlves elas meil küla katlamajas üks populaarne kassitüdruk. Minu lapsepõlve kassipoiss Mirri tuli ükskord talt külast üleni tuhaga koos nagu tolmuahv. Naabrite Kiisil läks hullemini - tal kõrbesid lisaks vurrudele karvad ühelt kehapoolelt poole sentimeetri pikkuseks. Hea, et hullemini ei läinud. Ma siiani ei saa aru, mida nad seal katlamajas tegid. Magasid katlas?

   Kustuta
 3. Huvitav, et mu kassi üldse küünlad ei huvitanud. tema mänguasi oli sel aastal hoopis kuuseokkad, mis nii kenasti kassi rõõmuks kukkusid :)

  Aga mänguasjakastiga meenub mulle FBs ringelnud nali.
  Inimene: tõin sulle uue mänguasja
  Kass: nägin.. Iiiigaav!! Võid tagasi viia. Kast jäta alles.

  VastaKustuta
 4. hehe, mu kass suutis ca 13 elatud jõulude ajal umbes 13 korda ka oma vurrud ära kõrvetada:)

  VastaKustuta
 5. Jõulutäht on väga mürgine ning kassid üldjuhul mürgiseid taimi ei puutu. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul oli ka midagi sellist meeles jõulutähe kohta. Kuna Jipil 0% huvi oli selle vastu, siis üle googeldama ei hakanud. Ausalt öeldes mulle üldse mürgised taimed enda kodus ei meeldi. Eriti, kui loomad-lapsed majas, aga ämma kinki ära visata ka ei sobi nagu.

   Kustuta
 6. Meie kass on korra küünlaga oma saba põlema pannud ja kord leidsime ta kükitamas ahjust, kuhu olid mõned puud ja paber tulesüütamiseks sisse pandud.
  Aa, ja korstnas on ta ka käinud. Müstika, kuidas ta sinna sisse ja sealt välja sai!
  Puuetundlikule pliidile on äkki olemas mingid lapse- ja kassivastased turvarestid vms?

  VastaKustuta
 7. oo, see kõik on NII tuttav.

  minu kass (teda küll enam ei ole) arvas ka, et kõik asjad tuleb söömiseks enne ära tappa. kahjuks arvas ta seda ka tükeldatud kala kohta ja kuna räimetükke on palju ebameeldivam mööda maja taga otsida kui tervet räime, siis ma rohkem talle kala ei andnud. mu meelest ta ei söönud seda lõppkokkuvõttes niikuinii.

  mul on ka elamises puupliit ja absoluutselt kõik kassid on ühe korra küdevale pliidile hüpanud ja sealt sekundi murdosaga ka maha tagasi lennanud. ühest korrast on piisanud ka.

  viimane kass oli mul süsimusta värvi ja talle meeldis kõigepealt ninaga nühkida tahmast ahjuroopi ja siis sellesama ninaga minu nägu. sellest ajast õppisin iga natukese aja tagant peeglisse kiikama, ega mul nägi jälle tahmane pole.

  VastaKustuta
 8. kassid on ikka nii lahedad:) meil elas 17 aastat emane triibik. eelmises korteris käis ta rõdu kaudu naabrite juures vargil, kord tõi bussipileti, siis lapse mänguasja, ükskord oli elus kala keset köögipõrandat! naabrimees oli lapsega kalal käinud ja viidika veekausi sees rõdule jätnud.

  akvaariumipealne oli tema lemmikmagamiskoht. ükskord ei olnud kaant peal, ja tema hüppas nagu tavaliselt. imekähku orienteerus ringi, kolm käppa olid klaasservade peal ja üks sulpsas natuke vette, sama kiiresti oli all tagasi.

  veel üks imelik komme oli tal. kui vähegi sai, siis näppas kapist kõik lipsud ja vedas esikusse ukse ette ilusti ritta:)

  tahaks vist uuesti kassi, aga kuidagi raske on leida sama armast ja oma kui Miisu oli. Mõte oli mõnele varjupaiga kassile kodu anda, aga kardan, et äkki sellest eelnevalt traumeeritud hingekesest ei saa inimsõbralikku ja julget sõbrakest.

  VastaKustuta
 9. Kus see plekk täpselt oli. Ma ei leidnud kuidagi üles :-D
  Kassiga seoses meenub lugu, kui avastasime, et kassi vurrud olid läinud. Kahtlustasime lapsi, kes olid 8 & 6 vist. Nad kinnitasid, et polnud kääridega pügamist teinud. Meie muudkui ikka, et pole kena kassi vurrudest ilma jätta, ja kui vajalikud need on jne. Mingi aja pärast tulid ütlesid, et nad tegid jah. OK, rahu majas... Kunagi hiljem tuli aga sellest uuesti juttu ja vanem laps ütles, et nad olid kahekesi otsustanud süü enda peale võtta. Et rahu majas oleks :-D Tõenäoliselt oli nooruke kass siiski küünaldele liiga lähedale läinud, mida me ka natuke tol ajal kahtlustasime.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hea, et telefoniga selgeid pilte ei saa :)
   Ja mul oli lapsena just kombeks enda sigadused kassi kaela ajada.

   Kustuta