2016/01/24

Arengupeetus

Minu gümnaasiumiaegse poiss-sõbra ema rääkis kunagi sellise loo:
Erkki - nii oli selle noormehe nimi - lasteaias käis ükskord logopeed laste koolieelset küpsust hindamas. Erkkil juhtus vist kehv päev olema. Logopeed jõudis järeldusele, et laps on arengupeetusega ning suunas nad psühhiaatri või psühholoogi vastuvõtule. Ema võttis lapse käekõrvale ja läkski siis.
"Laps tuleb üksi sisse," ütles doktor ja jättis Erkki ema kabineti ukse taha istuma.
Kabinetis tormas Erkki raamaturiiuli juurde ja hakkas seletama, millised sealsetest raamatutest neil kodus on ja milliseid ta lugenud on. Riiulis ei olnud seejuures lasteraamatud.
Arst andis lapse üle ukse emale tagasi ja ütles, et poisiga on kõik korras, aga logopeedil on küll arengupeetus.

Ma olen lastega arvel pereastikeskuses, mis viimastel aastatel alati edetabelis esikolmikus on olnud, tihti lausa esikohal. Seal on kõik Eesti meditsiinisüsteemile ebatüüpiliselt juti peal küll, aga sellel on oma hind. Nad on seal tüütult põhjalikud. Kuna ma vanema lapse õe sündides lasteaiast ära võtsin, käis ta meiega beebi esimese eluaasta igakuistel profülaktilistel ülevaatlustel kaasas. Vanem laps on mul maru tugeva tervisega ning arsti juures temaga käia vaja ei ole olnud, niiet see kasutas kohe juhust ja ajas ka talle küüned taha. Lasi ühe jala peal hüpata ja paberile igasuguseid asju joonistada. Muidu jäi arst rahule, ainult lapse segamini juukseid vaadates nentis, et emal on hommikul vist kiire olnud. Jube piinlik.
Järgmise kuu visiidil võttis arst peale beebiga lõpetamist minu ette. Vaatas mu ajalugu ning leidis, et nende perearstikeskuses ei olegi mind kunagi uuritud. Selle vea parandamiseks lasi ta mulle kohe üldverepildi jaoks nõela ka muidugi veeni torgata. Näitajad olid korras ja mul läks juba põnevaks, mis meiega edaspidi ette hakatakse võtma.
No ja ühel hetkel leidiski arst, et mu noorem laps ei hoia pead päris nii nagu raamatus kirjas on. Eks tal oli see pea muidugi üle keskmise suur ka ja nagu perearst kommenteeris "väga huvitava kujuga". Ma ütlesin selle peale ainult: "Kui te veel ta isa näeksite..."
Tõsijutt, meid võiks vabalt perekond Kolbaks kutsuda. Vanemal lapsel on minu koljukuju. Mulle meeldiks ütelda, et tegu on Egiptuse iluideaalile vastava pikliku peaga, aga reaalsus on see, et kui järgmist Alieni filmi hakatakse tegema, võib meil dublantideks palgata küll.


Lisaks on ta minult kaasa saanud ka Alieni pikad nõtked liikmed ja plastilisuse. Kui tal hambad tulid, oli süljevool ka nagu Alienil, aga see läks õnneks mõne nädalaga üle. Nooremal lapsel on seevastu isa pealuu. See on ka nagu Alienil, aga peale kukalt oleks tagumine osa nagu kirvega sirgelt maha võetud. Meie perearst arvas, et asjaolud väärivad neuroloogi tähelepanu ja andis saatekirja.
Neuroloog pani last selili ja kõhuli, vaatas, kuidas ta mänguasjadega tegutseb ning kiitis, et õlavöö on pisut nõrk, aga muidu tubli laps ilusad suured sinised silmad (minult!). Ma läksin juba päris puhevile. Ma tean loomulikult niigi, et mu lapsed on kõige ilusamad ja targemad, aga vahel on seda siiski hea ka teistelt kuulda. No ja siis viimase lausena ütles neuroloog, et laps tuleb aju ultraheliuuringule saata. Pah!

Beebi aju ultraheliuuring kõlab juba piisavalt paanikat tekitavalt. Neuroloogi juures käisime reedel ja ultraheli aja saime esmaspäevaks. Kasutasin nädalavahetuse selleks, et end igaks juhuks veel rohkem üles kütta. Doktor Google diagnoosis lapsel vesipäisuse ja vaimse mahajäämuse juba ette ära. Ultrahelis midagi normist kõrvalekalduvalt ei leitud. Käisin lapsega ülakeha tugevdamiseks viis korda võimlemas ja tegime kodus ka harjutusi, aga see on juba teine lugu.
Vahel, näiteks siis, kui ta kolme minutiga viis jääpurikat ära sööb, ma uurin ta käest ka praegu: "Laps, oled sa normaalne?"
Tema vastab selle peale enamasti: "Ise oled normaalne!"
Minu väike arengupeetusekene saab ülehomme kaks aastat ja kuus kuud vanaks. Ta paneb iseseisvalt algusest lõpuni iseseisvalt üle saja tükiga puzzlesid kokku.

1 kommentaar:

  1. Ma praegu maersin valju häälega ;) .... kontoris....ei ole normaalne

    VastaKustuta