2015/09/26

Papaialoterii

Suvel oli mu kodupoes päris hea kvaliteediga papaiat kampaanias. Mulle see pisut vaiguse maitsega eksootiline vili täitsa meeldib. Kui papaiapoolikuga lõpetanud olin, kuivatasin esiteks puuvilja keskkohast välja kaabitud seemned aknalaual väikesel alustassil ära, siis mässisin paarik päevaks niiskesse paberrätikusse ja lõpuks suskasin lillepotti mulda. Alles siis hakkasin internetist uurima, mis mind nüüd ees võiks oodata.

Papaia olevat kiire kasvuga taim ja pidi juba vähem kui aasta peale külvamist umbes meetrikõrgusena esimest korda õitsema hakkama. Väite esimene pool pidas paika, sest üsna varsti hakkasid lillepotist rohelised pead end välja pistma. Mõned nädalad hiljem oli poti keskel täitsa viisakas tuust üleval. Mina hakkasin mõttes juba vilju noppima.

Mõnenädalased papaiataimed
Tee viljadeni on siiski pisut keerulisem ja sisaldab endas ka teatavaid hasartmänguelemente. Papaiapuid on kolmest soost: emastaimed, isastaimed ja kahesoolised. Nagu need asjad ikka looduses seatud on, võib isastaimi kasvõi kuldpotis kasvatada ja Evianiga kasta, aga viljuma ei hakka need mingi valemiga. Emastaim vajab viljastumiseks isastaime, aga kaksiksooline saab endaga väga hästi ise hakkama.Meie kliimas jääb papaia ellu heal juhul vaid toataimena. Kuna ma ei soovi paari aasta pärast omas kodus mõne hädise frukti pärast elusalt papaiadžunglisse maetud saada, oleks loogiline valik oma panus ühele tugevale kaksiksoolise taimehakatisele panna. Seda, millised neist 5-sentimeetristest idudest millisest soost on, võib jägmisel hooajal selgeltnägijate tuleproovis küsida.

Mõtlesin, et valin kolm kõige hakkajamat taimekest välja ja istutan suurematese pottidesse ümber. Üks kolmest võiks ju vähemalt teoreetiliselt mulle sobivast soost olla. Võtsin panipaigast kolm suvalist lillepotti. Juhtusid olema potid, mida ma muidu oma sepistatud amplite sisuna kasutan, sellised madalad ja laiad. Taimi üles võttes selgus, et juhus oli vähemalt esimese valiku olin huupi hästi teinud. Noorte papaiataimede juurestik oli hargnev ja pigem pigem pindmine, mitte üksiku peajuurega sügavale minev. Viimasel juhul oleks sobinud pigem kitsas piklik lillepott.
Dekoratiivelementidena kasutatud punased kivid on meres lihvitud tellisetükid. Korjatud kaks suve tagasi Loksa rannast
Kolme taime asemel istutasin siiski igaks juhuks kaheksa ümber. Olen ääretult õnnetu käega. Ainus loterii, kus mul vedanud on, oli Keno loto. Seal oli selline reegel, et kui ühtegi sinu valitud numbrid ei loosita, saad raha tagasi. Ma sain päris tihti. Oleks enam kui tõenäoline, et kolme taime valimisel oleks nad kõik isased juhtunud.

Lapsed kasvavad
Nüüd on täitsa põnev olla. Kas taimed elavad ümberisutamise ümber? Kui kaua ma neid niimoodi kahe-kolmekaupa potis saan hoida? Kuhu ma nad edasi istutan? Kes neist siis on poisid, kes tüdrukud ja kes moodsad metroseksuaalid?


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar