2015/06/12

Asjad, mis sugugi nii välja ei kuku, kui alguses eeldatud

Paar-kolm aastat tagasi juhtusin naaberriigis peetud mõnepäevase seminari raames õhtul hotelli baaris veiniklaaside taga töistest ja vähem töistest asjadest kolleegidega jutustama. Teemaks tulid läbirääkimised. Me kõik olime ja oleme siiani valdkonnajuhid mammutettevõttes, mis tegutseb ääretult agressiivses ja konkurentsitihedas valdkonnas. Tööalaseks läbirääkimisteks ettevõtteväliste partneritega oli igaühel oma strateegia. Minu oma on lahkus ja empaatia. Kui luua teise osapoolega emotsionaalne side, on talt kergem häid pakkumisi kätte saada. Piinlik on muidugi see hetk, kui pead nendele pakkumistele vee peale tõmbama.

Üks minu sakslasest väga hästi eesti keelt kõnelev töökaaslane armastas näiteks teeselda, et ta kohalikust keelest midagi ei tonka. Kuna meil kontoris käib üsna suur osa suhtlusest inglise keeles, siis ei ole enda võõrkeeltes väljendamine mingiks probleemiks. Samas, kui koostööpartner on harjunud asju ajama eesti keeles, annab läbirääkimiste inglise keeles pidamine päris hea eelise. Erilised naiivitarid on muidugi need, kes mitme eestlasega inglisekeelsetele kohtumistele tulevad ja eeldavad, et üle laua istuv välismaalane omavahel eesti keeles vahetatavatest repliikidest aru ei saa.
Seda minu sakslasest kolleegi õpetas kunagi välja leedukast eelkäija. Tema strateegia oli läbirääkimisteks kasutada koosolekuruume, mis olid väikesed ja ilma aknata. Kohtumise alguses jättis ta teise osapoole sinna mõneks ajaks üksi eelküpsema, ilma, et oleks talle eelnevalt isegi kohvi või vett pakkunud. Mulle sellised võtted ei istu ja see leedukas õnneks meil väga kaua tööl ei püsinud ka.

Kolmanda töökaaslase salarelvaks oli teise osapoole jalgade alt kohe kohtumise alguses vaiba ära tõmbamine. Kui leiad midagi, millega vastaspoole tasakaalu õõnestada ja teda ennast ebakindlalt tundma panna, on see päris heaks eeliseks. Ainult ühe korra oli see strateegia ennast rakendaja enda vastu keeranud. Tookord alustas ta kohtumist etteheitega: "Te olete viimasel ajal olnud väga aeglane meie kirjadele reageerimisel"
Selle peale vastas teine osapool umbes nii: "Jah, see on selle pärast, et mu ema suri hiljuti"
Sellise selgituse peale ei olnud loomulikult mitte vastaspool, vaid ründaja ise tasakaalust välja viidud.

Umbes taolisse olukorda sattusin ka ma ise selle nädala alguses. Üks meie ettevõtte struktuuriüksus on viimasel ajal oma tegemistes kohati pisut lohakas olnud viisil, mis ka minu osakonna tööd segab. Palusin selle osakonna juhi nädala alguses  kohtumisele, et asju selgitada. Esmaspäeva hommikul saatis ta välja kirja, et väga vabandan, aga pean kokku lepitud koosoleku tühistama. Selle peale ei osanud ma muu teha, kui tema kabineti niimoodi sisse joosta, et hästi läks, et uks veel ette jäi. Mismõttes ta julgeb MINUGA kokku lepitud kohtumisi üle lasta?! Vastuseks sain, et ära palun hakka peale, sest mu naine sattus nädalavahetusel sellisesse liiklusõnnetusse, et pean nüüd haiglasse minema, et tema kõrval olla ja ei tea kui kauaks. Selle peale ei osanudki muud teha, kui selg ees kaastundlikus olekus ruumist sama kiiresti välja taganeda, kui äsja sinna sisse olin sadanud. Kehv seis. Ühest küljest tahab töö tegemist, aga saab siis midagi sellistest asjadest tähtsam olla...


***
 
Minu osakonda tabanud massirasestumiste jätkuna läks üle-eelmisel nädalal lapsehoolduspuhkusele järjekordne spetsialistidest. Puhkusele mineku kingina andsime talle kaasa kenas köites raamatu Jaapani amigurumi tehnikas tehtud heegeldatud mänguloomade valmistamise õpetustega. Teema oli nii inspireeriv, et juba ülejärgmisel õhtul haarasin ise heegelnõela, harutasin ühe vana eseme heegelniidiks ja otsisin internetist lihtsa ussi valmistamise õpetuse välja. Alguses kavatsesin teha rästiku, aga üsna pea hakkas paistma, et peal vihmaussi sealt küll midagi välja ei tule. Pole hullu, sest mu vanem laps käis kogu protsessi vältel pidevalt lunimas, et millal küll uss ometi valmis saab ja pärast tassis seda mitu päeva isegi lasteaeda kaasa. Nüüd on vihmaussist saanud tema armastatud kaisuloom. Pole küll see, mis alguses planeeritud, aga äkki sai isegi veel parem.

Minu esimene amigurumi. Ei midagi erilist, aga võiks ju ka hullem olla. Aluseks on võetud see õpetus siin: https://docs.google.com/file/d/0B7jT8jgU5h8SMDRXUlF1Y29EVFE/edit, mida töö käigus kohandatud sai

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar