2014/11/26

Kuusesaaga

Esimene advent ega detsember pole vee käeski, aga mul hakkab vererõhk juba üles minema. Need saavad meil praeguses kodus kolmandad jõulud olema ja eelmisel kahel korral on kuusega mingi ooper olnud. Kui täpne olla, on need küll nulud olnud, aga speller värvib sõna jõulunulg vihaselt punaseks, nii et las ta olla kuusk edaspidi tekstis.

Üle-eelmisel aastal pakuti meil tööl hea hinnaga jõulukuuski. Ainus probleem oli, et neid müüdi nagu põrsaid kotis, st puud olid sinna võrgust kondoomi sisse toruks tõmmatud. Valisin ühe jämedama toru ja ostsin ära. Kodus kuuske lahti pakkides tuli välja, et alumisel 2/3 puust olid kenad ühtlaselt tihedad oksad nagu polaarlamba vill. Ülemine kolmandik tüvest oli okstest kiilakana hädiselt püsti nagu piksevarras. Mees naeris ja kommenteeris, et kuidas sina küll oskad meil alati need kõige äbarikumad asjad välja valida. Ma nähvasin, et sa oled õnnelik, sest kui see nii ei oleks, jääks sa elu lõpuni poissmeheks. Üritasin veel meie kuusekese äbariklust maksimaalselt edevate kulinatega varjata nagu seda ka äbarikud mehed vahel endaga teevad. Järgmisel hommikul olin töökaaslastele oma kuuseõnnetuse just jõudnud ära kurta, kui ettevõtte üldlisti tuli meil, et nüüd kõik kuused veel 5 eurot alla hinnatud. Terve osakond naeris.

Järgmiste jõulude aegu pesin mina oma käed sellest värgist puhtaks ja istusin nii kaua autos, kuni mees vanema lapsega kuuseplatsil puud toomas käis. Ilusa kuuse valisid, aga juba mõned päevad peale jõule oli see 90% okastest maha lasknud. Kolmekuningapäevani käisime toas kikivarvul ja ei julgenud kuuse poole hingatagi kartes, et muidu kukuvad viimased 10% ka ära.
Mees kommenteeris, et see kuusk olevat meil nüüd nagu mina: algul vaatad, et värske ja kena, aga kui koju tood, lööb iseloom välja.

Kui sel aastal peaks kuusk vanema lapse moodi juhtuma, pole muidugi muret. Ta on 5-aastane ja kõik okkad on ikka veel kenasti küljes.

***

Looduslastele ja muidu ökodele: mina ka ei poolda meelelahutuslikel eesmärkidel puude langetamist, aga jõulukuuskedega on teine asi. Kuusekasvanduse puid võib võrrelda viljaga põllul. Kevadel on külv ja sügisel lõikus. Kuuskede puhul on see tsükkel lihtsalt pikem kui kaeral või rukkil. Koristatud saagi asemel tuleb jälle uus külv. Kohalikust kasvandusest jõulupuu ostmisel on Eesti majandusele ja regionaalarengule sama toime, nagu kohaliku põllumehe toodangu tarbimisel.


2 kommentaari:

  1. No tänan, lugesin ühe jutiga kõik sissekanded läbi ja mõnus lugemine oli :) Parimat!

    VastaKustuta
  2. Mina loen tihti ja löön nurru. Selles tüdrukus on rahvakirjaniku annet. Tekst on kaunis ja jookseb nagu mägioja - vulinal ja rõõmsalt kobrutades. Ootame kannatamatult lisa.

    VastaKustuta