2014/08/08

Ebausk, sool ja herilased

Jalutasime esimest korda Haabneeme ranna meriväljapoolsesse otsa. Seal saab suurest valgest kioskist erinevaid šašlõkke (à 5 eurot), hamburgerit (à 3 eurot), jäätist (hinnad alates eurost) ja jooke  (hindu ei vaadanud) osta. Kioskis toimetas tumedate juustega noor naisterahvas ja istus keegi geeliga siledaks kammitud soenguga mees. Kioski tagauks oli pärani lahti ja müügiluuk ka. Seal kõrval liival laua taga oli umbes viis mustlast ümber samovari, nähtavasti kioskipidajatele oma seltskond. Avaldasin imestust, kuidas nad küll toidu valmistamise juures sedasi vabalt saavad uksi lahti hoida ja segamatult teed juua - sel aastal on herilasi nii metsikult, et saab ainult läbi kõrre kinnisest topsist vedelat toidu manustada. Muidu on nii, et kui suu avad on kaks herilast enne suus, kui pala suhu jõuab. Sinna juurde lubasin endale rassistliku märkuse selle kohta, et küllap mustlased herilaste vastu häid nõiduseid teavad. Ja tõesti, kioski ümbruses ei olnud mitte ühtegi. Ma arvan küll, et need võivad hetkel olla Eesti ainsad herilastevabad ruutmeetrid. Minu teine pool muidugi hakkas naerma, kuidas ma igasugustesse nõidustesse usun.

Mõned ütlevad vanarahva uskumuste ja rahvatarkuste kohta: rumal matside ebausk, loogilist alust pole jne. Mulle tuli kohe meelde põhikooli inglise keele õpetaja räägitu, miks öeldakse, et soolatopsi ümber minnes tuleb tüli majja.
Vanasti oli sool kallis ja sisuliselt ainus, mida oli vaja majapidamisse sisse osta. Ikka tuli tüli majja, kui selle kallal võtma hakati, kes kalli kraami maha puistas. Igal sellisel uskumusel on tegelikult loogiline seletus taga, lihtsalt tänapäeva kontekstis kohe ei tule selle peale.

Mustlaste nõiduste juures mõtlesin "nõiduseid". Mis teha, jutumärgid lähevad kõnes kaotsi. Õigupoolest on see pigem asjalik praktiline võte, mitte rumal ebausk, kui keegi oskab toa nurka riputamiseks õigeid taimi korjata või teab muid liigutusi, mis herilasi eemale hoiaksid.

Mõnikümmend meetrit eemale jalutades tuli kohe kaks herilast satelliidiks ümber tiirlema.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar