2023/03/05

Psühholoogilised eksperimendid

 Ma ei tea, kui ilus või inetu see nüüd on, aga ma mul on hüpoteetilised olukorrad, mida vahel inimestel, enamasti töökaaslastel, analüüsida palun, et nende mõtteviisi paremini mõista ja probleemilahendusoskuseid hinnata. Viimasel ajal kasutan sellist (meie ühe tehase reaalsest elust inspireeritud): su rahalised võimalused on piiratud ja majal hakkab katus läbi jooksma. Mida sa teed?

Minu vastus oleks, et müün maja maha ja kolin tagasihoidlikumasse elamisse. Kui mul pole katuse remondiks vahendeid, näitab see, et elan üle oma võimete ja aeg on midagi korrigeerida. Esialgu tundub, et tegu on vastutustundliku lahendusega, aga see ei pruugu ainult mu headele külgedele viidata. Kuigi mind üldjuhul tarmukaks ja järjekindlaks inimeseks peetakse, kipun tihti ka väga kergekäeliselt selga sirgu lööma ja minema jalutama, kui mulle keegi või miski ei meeldi. Vahel olen proovinud ka hambad ristis kannatada, aga õnne pole see siis mulle ka kunagi toonud. Mine nüüd võta kinni, kas selline asi on õige või vale. Igal juhul iseloomustab minu vastus katuseprobleemile mind üsna hästi.

Paljud ei oskaks midagi teha. See on täiesti okei. Kõik ei peagi eestvedajad, liidrid ja visionäärid olema. Nad on meedlivad töökaaslased ja mina tean nüüd, et probleemilahendused tuleb nende eest ära teha. Kui neile rööpad ette laduda, kulgevad nad neid mööda kenasti ja kohusetundlikult alati graafikus.

Inimene, kellel esimesena teoreetilist katuseprobleemi lahendada palusin, vastas: "Panen ämbri alla."
Mina: "Kui kaua?"
Tema: "Nii kaua kui vaja."
Mina: "Päriselt või? Järgmiste sügisvihmade ja lumesulamise ajal ka? Vesi jookseb konstruktsioonide vahele, külmub seal, paisub, lõhub hoonet veel enam ja katus hakkab lõpuks veel rohkem lekkima. Ikkagi paned ämbri alla?"
Tema: "Jah."
Ka tema vastus iseloomustab teda väga kenasti. Mugavustsoonis. Probleeme lahendab ta pinnapealselt ja süsteemitult. On orienteeritud lühiajalistele laendustele, mis probleemi akuutsuse küll esialgu kenasti maha võtavad, kuni lühiajaline lahendus enam ei toimi ja probleemid suurema ja raevukanama tagasi tulevad. Minu esimene reaktsioon oli omaette vanduda, et selline inimene ei tohiks kunagi juhiks saada. Täiesti vastuvõetamatu maailmapilt minu jaoks. Hiljem mõeldes sain aru, et eksisin. On olukordi ja ettevõtteid, mille juhtimiseks just selline mõtteviis sobiv on. Kui on vaja kiirelt maksimaalseid tulemusi saavutada näiteks. Või mõnest asjast on teada, et see nagunii hingusele läheb, aga seni kuni lehm veel jalgadel on, temalt võimalikult palju piima tahta kätte saada.

Minu lemmikvastus tuli meie ühe maja tootearendusjuhilt: "Võtaksin laenu." Veidi kastist väljas mõtlemine, aga tootearendus peabki loov olema, julgeb tuge väljast otsida, on pisut riskivalmis.

Mida sina teeksid, kui su majal katus hakkab läbi jooksma, aga raha pole?

Millise vastuse andnud inimesega kõige meelsamini koos töötaksid?


16 kommentaari:

 1. Põhjalik audit. Kui hull on kahjustus? Millist raha on selle parandamiseks vaja? Mis on vajalik teha? Mida saab ise teha? Palju ma laenu saan ja selle valguses kui väga ma seal elada tahan? Kui kõik küsimused on vastatud saab teha otsuse.
  Selle ämbrimehega ma küll koos midagi teha ei jaksaks

  VastaKustuta
 2. Mul endal vastust pole, ma veel mõtlen selle üle. Küll aga küsisin mehelt - tema vastus oli kiire: parandan ise ära. Kusagilt mingi plekitüki või eterniidijupi ikka leiab ja siis hakkan suuremateks parandustöödeks raha koguma.

  Mul endal on sellist situatsiooni raske ette kujutada, sest ma pole kunagi kinnisvaraomanik olnud. Parimal juhul suudan ennast kujutleda mingi väikse hüti omanikuna ja kui siis selle hooldusega ka rahaliselt hakkama ei saa, pole seda väiksemaks ja odavamaks enam võimalik vahetada, tuleks vist kohe vaestemajja kolida. Tõenäoliselt küsiksin sõpradelt abi, kellegi ikka mõni plekitükk või eterniidijup leidub (näiteks abikaasal :D ).

  VastaKustuta
 3. Ehitaja ütleb - tuleb leida põhjus ja sellel vastavalt lahendus. Ehk on vaja vahetada vaid üks kivi, lasta plekk valtsirullikute vahelt läbi, tõmmata korstnale katusesilikon ümber. Spetsialist aitab alati!

  VastaKustuta
 4. Esimene reaktsioon oli, et võtaks laenu. Teine reaktsioon oli, et muud infot on liiga vähe ja mille alusel ma peaksin vastama ja otsuse tegema. Ehk siis enda elu põhjal tegin esmase otsuse. Mingitele ämbritele ei tulnud pähegi mõelda. Kuna küsimuses sisaldus ka raha siis mõte liikus kohe kaugemasse tulevikku. Sulaselgelt poleks minust ega minu lähedastest keegi ehitaja ja ei hakkaks ise parandamist üritamagi. Pigem keskenduks raha hankimisele ja pädeva katuseparandaja leidmisele. Seda viimast ei tasu alahinnata. Vastasel juhul tuleb leida raha mitmeks katuseparandamise korraks. Või olla valmis muuks jamaks.
  Muide. Müüa maja, mille katus laseb vett läbi oleks ju päris keeruline. Ikkagi tuleks enne midagi korraldada. Pluss riskida hilisemate võimalike kahjunõuetega. Varjatud puudused.

  VastaKustuta
 5. Esimene reaktsioon: helistan omanikule, sest elan hetkel üürikorteris.

  Teine reaktsioon, kujutades ette, et ma ise olengi omanik: helistan emale, sest tema elukaaslane on ehitaja ja loodan et ta tuleb vaatab üle ja annab hinnangu, mis toimub.

  VastaKustuta
 6. Ma ütleks ka, et taustainfot pole üldse. Olenevalt olukorrast ja infost tuleks mängu ka variant/varaindid.

  VastaKustuta
 7. Ütleme, et tegu on 35 aastat vana üsna kehva ehituskvaliteediga hoonega. Kehva asukoha tõttu on kinnisvara väärtus madal, likviidsus halb. Hoones olevasse sisustusse on viimastel aastatel märkimisväärselt investeeritud.

  Katuse läbi jooksmine on põhjustatud halvast projekteerimisest. Tegu on plekk-katusega, mis lekib kinnituskruvide ja liitekohtase juurest. Halva soojusisolatsiooni tõttu lisandub katuse alla tekkiv kondentsvesi.

  Lekkimine ohustab elektrisüsteemi ja on hakanud tekkima hallitus.

  Remonttööd läheks maksma aastapalga.

  VastaKustuta
 8. Kass siin ja eelmises kommentaaris.

  Aga ma ütleks, et äkki polegi täiendav info nii oluline. Kuna tegu hüpoteetilise probleemiga, siis päris palju infot annab inimese kohta ka see, millisesse taustsüsteemi ta lähteülesandes antud tingimuses üle kannab.

  Aga jah, katus on pekkis mis pekkis :(

  VastaKustuta
 9. 35 aastat on eramu kohta ju nooruk:) Võrdluseks - ehitasin Nõmmele maja aastail 1990-1996, paar aastat tagasi vahetasin katuse.
  Ikkagi tuleks alustada hinnangu andmisest. Kui lähteülesandes on rahaline hinnang antud (aastapalk), tuleb kaaluda asjaolusid - rahaline võimekus, remondilaen vms. Emotsionaalne teema - kas on hiljuti ostetud, ise ehitatud, vanemate raske pärand. Hiljuti ostetu puhul kaaluks isegi müüki. Emotsionaalse sideme puhul kindlasti katuse vahetust/remonti.
  Eks minu puhul segab hüpoteetilist lähenemist ka ehitajaharidus ja -kogemus:)

  VastaKustuta
 10. Ehee, ja mina küsiks veel, et kas on kooselu või elan üksi. Kas ja kui palju on lapsi, millises vanuses:) Ühesõnaga, kas peaksin arvestama ainult iseenda ja võimalustega või peanksin arvestama lisaks muude teguritega.

  VastaKustuta
 11. Kass jälle. Aga ei pea olema tingimata eluhoone. Võib olla ka samale kirjeldusele vastav tööstushoone, mille eest ennast vastutavaks kujutleda. Katuse remondiraha ongi umbes ühe tehase või tootmisjuhi aastapalk (mida suurem tehas, seda suurem ka palk ja kallim katus). Et ettevõtte jaoks kulu kuidagi proportsiooni panna, selles mõttes.

  VastaKustuta
 12. Müümine ei tuleks minu puhul kõne alla, sest olen päranduseks saanud vanaisa ehitatud maja, erilise, ilusas kohas. See koht tähendab kohustust esivanemate suhtes ja kui keegi oleks arvanud, et ma võin selle maha müüa esimeste raskuste tekkides, ei oleks seda mulle pärandatud. Kõigepealt roniksime mehega katusele vaatama, mis teha annab. Majal on eterniitkatus praegu ja meil on olemas veel eterniiti ja redeleid, parandaksime koos selle ära. Kui ise midagi teha ei saaks ja kogumiskontod ka tühjad miskipärast, hakkaks kohe uurima, kui palju ja mis maksab ehitusmaterjal, kust saab raha ostmiseks ja kes tuleksid appi katust vahetama, loomulikult raha eest. Ehitusfirmat ei palkaks, oma pere tööjõule lisaks palkaks ühe töömehe. Ma tegelikult kardan kõrgust ja see on tugevalt minu mugavustsoonist väljas, kui nädal aega üles alla ronima peaks.

  VastaKustuta
 13. Kõigepealt muidugi paneks ämbri alla ni paikaks katuse ajutiselt mingi käepärase matejaliga, et välistada suuremaid kahjusid. Seejärel võtaks kindlustusega ühendust? Siis laseks mõnel eksperdil hinnata kahjustuse ulatust ja kulusid. Edasi juba lähtuvalt sellest, kas on kindlustusjuhtum ning kui palju peaks enda taskust maksma.

  VastaKustuta
 14. Ma annaks vist väga erinevad vastused olenevalt sellest, kas mõtlen majale kui kodule või majale kui ärihoonele.

  VastaKustuta
 15. Mind kui vana olümpiaadihunti iseloomustab esimeses järjekorras küsimuse täpne lugemine ja mõistmine: "su rahalised võimalused on piiratud ja majal hakkab katus läbi jooksma. Mida sa teed?"

  Vastus on ülimalt lihtne: parandan või lasen parandada (sõltuvalt konkreetsest olukorrast) katuse ära!

  "Rahalised võimalused on piiratud" ei tähenda, et raha katuse parandamiseks pole! Võib tähendada, et ei jagu superjahi ostmiseks või järgmiseks toidukorraks. Ebamääraste lähteandmetega on formaalselt õigeid vastuseid seinast seina!

  P.S. Mul kümmekond aastat tagasi hakkas katus kevadel läbi jooksma. Läksin viskasin pilgu peale, katus üsna läbi, parandad ühest kohast, varsti tilgub teisest. Mis ikka, googeldasin kuidas katust vahetada, ostsin poest materjalid ja vahetasin kogu katuse - 3 nädlat peale tööd rahmeldamist kulus. Erialalt olen nõukaaegne elektriinsener😉

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Kuna pole konkreetselt mainitud milline või kelle maja siis veel lihtsam vastus: ei tee midagi. Maailmas tuhandeid läbitilkuva katusega majasid😉

   Kustuta