2021/09/29

Doonorlusest

 Ma ei jõua üles lugeda, kui paljusid asju ma siin maailmas kardan. Kõrgust, kiirust, terariistu, verd, fleksirihma otsas olevaid ettearvamatuid koeri, ämblikke, pimedust, sügavat vett, akendeta ruume ja midagi veel. Mingite ebaratsionaalsete hirmudega on nii, et vanuse ja eriti laste sünniga  -- ja ma pole ainus, kes sellise tähelepaneku teinud on -- lähevad need nagu järjest hullemaks. Teised asjad, näiteks veri ja terariistad on täitsa harjutamise küsimus. Kui vahel selline periood on, kus tihedamini veenist verd anda tuleb, harjub täitsa ära. Kui hirm vere võtmise ees nii suur on, et päris minestus peale kipub, siis vist ei tasu muidugi seda taktikat ikka üritada. Mõned neist verevõtunõeltest võivad päris jämedad olla. 

Mul eile klappisid asjad kuidagi nii, et verekeskuse doonorvere kogumise mobiilse ekipaaži lendsalk oli just täpselt sel ajal seal kohas, kus mul tunnike tühja aega juhtus olema, ning kuna muid takistavaid asjaolusid ka polnud, siis keerasin aga varruka üles. Kuna mu viimasest vereloovutusest oli juba tükk aega möödas, siis alguses oli ikka väike ärevus ka sees, aga natukese aja pärast julgesin isegi seda number kaks sukavarda jämedust nõela vaadata, mis mul veenis istus. 

Doonorlusest ja viimasel ajal ka vaimsest tervisest ikka räägitakse, aga vere loovutamise positiivsest mõjust doonori vaimsele tervisele vist vähem. Ma räägin enda näitel veidi veel. Vahel lihtsalt on selliseid päevi ja hetki, et tunned ennast ühe kasutu lolli putukana. Vaevalt, et päris kõigil nii on, aga ma usun, et päris paljudel küll. Noh, käid korra veredoonoriks ja kohe tunned, et oled midagi head siin maailmas ikka täna teinud ka. Edasi on kaks valikut: teed nagu heategevust tegema peaks, ei räägi asjast kellelegi ja tunned, et oled küps tagasihoidlik inimene lisaks kõigele. Või siis patsutad endale õlale ja kiitled veidi pere ja sõprade ees ikka ka. Tegelikult täitsa õigusega. Pealegi, äkki tuleb kellelgi neist siis sama moodi mõte verd loovutama minna. Minul oli see nüüd kolmas kord.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar