2021/07/29

Varastatud identideegiga pime hull vihmanõid

 See vihmaasi on sel aastal ikka päris käest ära. Minu meelest on mu telefon suve algusest saadik lubanud, et nädala pärast hakkab 90% tõenäosusega sadama. Iga kahe päevaga tõmmatakse vihma tõenäosust 20% maha ja saju algust lükatakse päeva võrra edasi. Kui suur lubatud vihmapäev ükskord kätte jõuab, on selle asemel jälle leitsak. Meil siin poolsaarel sajab niigi vähe ja põhjavesi on suviti löögi all. Kohalik vee-ettevõte saadab hüsteerilisi antikastmisteemalisi sõnumeid. Ma ei julgenud vahepeal aiavoolikutki katlamajast välja võtta, et mitte kogukonna viha alla sattuda. Ega siin nalja pole, ei imestaks, kui põuaperioodil iga maja ette, kus vähegi voolikut nähtud on, tõrvikute ja hangudega seltskond koguneks või Viimsi vee geriljad pimeduse varjus noad hambus aedases roomaks ja kastmissüsteeme läbi lõikaks.

No nüüd siin mõned päevad tagasi lubas, et kindlasti hakkab kohe sadama. Ma jätsin isegi oma katusetaimed vihmalootuses kastmata. Terve päeva ootasin, aga ei midagi. Õhtul andsin alla ja lasin kraanist ikka ämbri ja kastekannu vett täis. Pärast panin suure vihaga pesu veel rõdule kuivama. Hoidku oma vihm endale siis, kui tahavad. Öösel kell kolm ärkasin vihmakrabina peale. Nagu mu veel kuivemas Eesti piirkonnas elav sõbranna ütleb: sel suvel sajab ainult siis, kui sõpradega grillida tahad või vaip õues kuivamas on. Šamaanitrummid võib ära unustada. Mu IKEA pesurest saab vihma meelitamisega sama hästi hakkama.

***

Ühel hommikul ärkasin üles ja mu parema silma nähemisvälja oli ilmunud umbes 2 mm must piklik laik. Ära ka ei läinud. Pigem hakkas nähemine nagu veelgi enam hägustuma ja nähemisväli paremast servast laigu lähedalt kitsenema. Tundus hirmsasti mingi võrkkesta jama moodi olevat. Tormasin silmaarsti juurde. Uuringud võrkkestas õnneks midagi ei näidanud, aga kollatähniga tundus mingi anomaalia olevat. Arst kommenteeris, et seda musta laiku mu nähemisväljas tegelikult ei tohiks olla ja probleeme kollatähniga ka mitte, sest "te olete noor". Ma kohe nii sulasin selle peale. Väga meeldiv arst-resident oli. Pärast vaatasin, et mu koolivend ka veel. Vist isegi sellest aastakäigust, kelle me abiturientidena käekõrval esimesse klassi saatsime. Kuidas ta juba vahepeal arstiks on saanud? Igatahes näen ma teda homme täiendavateks uuringuteks veel. Kui näen muidugi. Vasaku silmaga vast ikka näen. Vaatasin veel digiloost selle arst-residendi koostatud epikriisi ja minu vasaku silma nägemine on 1,2 ning parema oma 1,0. 1,0 on normaalne nägemine ja 1,2 parem kui normaalne. Ma olen alati väga hästi näinud. Äkki nüüd, kus mu nägemine normaalseks on muutunud, tundubki mulle, et ma ei näe parema silmaga mitte midagi? Vähemalt ei paista ma pimedaks jäävat, mis omakorda tähendab, et ma ma olen seda ette kujutanud. Ei teagi, kumb kehvem lugu oleks, nägemise kaotus või vaikselt hulluks minna.

***

Veel sain ma täna hommikul koos 286 438 inimesega Politsei- ja piirivalveametist sellise kirja:

Hea kirjasaaja

21.07.2021 tuvastasid Riigi infosüsteemi ameti (RIA) eksperdid ebaseadusliku dokumendifotode alla laadimise isikut tõendavate dokumentide andmekogust. Alla laaditi 286 438 inimese dokumendifotod. Küberintsidendi tagajärjel ei olnud võimalik ligi pääseda isikut tõendavate dokumentide andmekogule, vaid kasutades ära turvanõrkust RIA hallatavas rakenduses ja tehes oskuslikult võltsitud päringuid õnnestus kätte saada üksnes dokumendifoto.

Samal päeval kui andmete alla laadimine avastati, kõrvaldati viga, mis seda võimaldas. Politsei tuvastas ja pidas andmete alla laadimises kahtlustatava kinni ning selle juhtumi osas alustati kriminaalmenetlust.

Käesoleva kirjaga teavitame Teid, et rünnaku tagajärjel laaditi alla ka Teie foto.

/***/

Ma ohkasin kirja lugedes isegi kergendatult, sest ega kui näed postkastis kirja politseist, on esimene mõte, et kus ma nüüd kiiruse ületamise eest trahvi sain ja kui palju. Väike fotovargus oli selle asemel pigem meeldiv üllatus. Ega nüüd tuleb oodata, millal keegi identiteedi pihta paneb, kuigi ma seda väga ei soovitaks. Möödunud aasta novembris varastati Terviseametist koos ülejäänud esimese laine 9158 koroonapositiivsetega mu terviseandmed. Siiani ootan, et mõni ravimifirma või Hinna valitsus mind nüüd ära rööviks meditsiinikatsetusteks oma salalaborisse veaks. Sellise asjaga riskib see, kes mu identiteedi üle tahab võtta.

5 kommentaari:

 1. Mismoodi see 2mm must piklik laik on? See tähendab, mille suhtes 2mm? Küsin lihtsalt huvi pärast. Mul on silmades klaaskeha hägusused, otse nad nägemist ära ei võta, aga heledamas keskkonnas - näiteks taevast või lund vaadates - on silme ees udused kriipsud, täpid ja laigud. Aga mingit pikkust ma neile küll juurde panna ei oskaks. Laskmise juures (olen püstolilaskja) on ka tüütu, kui mõni udune "krokodill" just sihtimise ajal nägemisvälja keskel juhtub olema. Arst ei tee nendega midagi, pean selle tüütusega lihtsalt veel mõned kümned aastad elama.

  Aga see vihm! Sul on maagiline pesurest, meil siin sellist ei ole. Kõike on proovitud, miski ei toimi. Ainult see, kui sina pesu pesed ja välja kuivama paned, siis antakse meile teise Eesti otsa ka natuke taevavett...

  VastaKustuta
  Vastused
  1. 2 mm ongi subjektiivne. Ma kujutan umbes nii ette, et kui nägemisvälja joonlaud panna umbes kõige väiksemasse kaugusesse, kus silm skaalat fokuseerib, võiks laigu suurus umbes 2 mm olla joonlaual. Arst kusjuures mul klaaskehal hõljumeid ei näinud, kuigi kirjeldus sellele vastab.

   Kustuta
  2. No mul ka arst viimane kord kõigest hingest püüdis neid näha, aga mul on maru tundlikud silmad, kogu aeg jooksid vett ja ei käitunud arstile meelepäraselt rahulikult. Arstil ongi neid enamasti raske näha. Ainult ma ise vaatan sinisesse taevasse ja näen peale taeva ja pilveräbalate ka igasugust sodi, nagu oleks väga õhuke vana katkine ja tolmune ja ämblikuvõrke täis tüllkardin looriks ees. Hõljumid muuseas ei püsi jäigalt paigas, vaid heljuvad kaasa, kui silm liigub. Justkui keegi keeraks objektiivi, küll vasakule, siis jälle paremale... Aga kontrastsemas ja kirjumas keskkonnas neid eriti ei näe. Raamatu lugemise juures (valge paber!) ka segavad pilti.
   Mees ütleb, et temal on ainult üks "kajakas" ühes silmas. Ei saa muud, kui ainult kade olla, mul on neid terve pinutäis.

   Kustuta
  3. Jah, täpselt! Peab oma uue kaaslasega vist lihtsalt elama õppima.

   Kustuta
  4. Mul tekkisid sellised lendlevad kehad kümmekond aastat tagasi. Ehmatas ära küll. Silmaarst ütles, et silmad on korras - välja arvatud, et ma prillikandja olen ;-) Ja et see on väga tavaline, mida vanemaks saad. Seletas isegi täpsemalt, mis ja kuidas. Ja kinnitas, et inimene harjub ära. Eks harjusingi, kuni eelmisel aastal uued tekkisid. Jälle kuulutati, et midagi pole teha... vanus. Samas võivad need tekkida ka nooremast peast. Inglise keeles floaters. Hoopis hirmutavam oli hetk, kui äkki oli ümber silma justkui sikisakiline vikerkaar, mis umbes poole tunniga kadus. Pisut õõvastav oli enesetunne. Arst (kes mul siin lausa noor eestlane on), ütles, et migreen - vist oli okulaarmigreen. Hiljem on veel mõned korrad olnud, kuigi mitte tihti.

   Kustuta