2021/02/04

Mul algas uus semester

 Püha püss! Mul algas koolis just uus semester. Üks loeng on ainult olnud, aga juba on selline tunne, et olen kummitusrongi alla jäänud. Olen šokis ja lömastatud samal ajal. Kuna kõik ained on kuni poolsemestri lõpuni Zoomi kolinud, paluti õpingukava lahkesti enne õppetöö algust esitada, sest siis tekib õppeinfosüsteemis maagiline juurdepääs ainekaardile, kuhu õppejõud Zoomi loengu lingi panevad. Tehtud ja tehtud. Kokku kulus viis minutit. Siis hakkasin lubatud linke otsima. Siis kutsusin kursusekaaslased appi lubatud linke otsima. Siis leidsime lingid kohtadesse, kus pidid edasised lingid olema. Seejuures olid õppejõud esimesed lingid ainekaardid erinevatesse kohtadesse peitnud. Need suunasid enamasti kas Moodle`isse või Google Classroomi. Sealt pidi edasi otsima. Ka seal on Zoomilinke võimalik umbes viide kohta kirja panna. Igal õppejõul on selleks eri koht. Kas koerad tunnevad ennast sama moodi kui peavad vajaliku info leidmiseks kolm kvartalit läbi jalutama ja kõiki poste nuusutama? See ei ole kõrgharidus, see on Minotaurose labürint. Järgmiseks hommikuks olin juba saanud teate, et ühte ainet, mille varem ära teha tahtsin, mind kuulama ei lasta, sest sel semestril saavad seda kuulata ainult keeletoimetatad. Mina koos teiste tõlkimise tudengitega oodaku aga sügiseni, kohti ei ole. Ma olin selle loengu linki keel vestil taga ajanud. Selle peale tekkis mul kohe tahtmine see aine läbi avatud ülikooli võtta. Sealt kaudu saavad vist kõik loengusse koha, oled sa siis kasvõi vangla ametikooli vabakäiguvang.

Oma ristisõja jaoks mul siiski jaksu ei jätkunud, sest mul oli just tekstianalüüsi, sõnavara ja grammatika seminar alanud. See on ka muidu keeletoimetajatele ja eesti keele õpetajatele suunatud aine, aga kuna võtan selle vabaõppemoodulisse, siis vist ei pannud keegi tähele, et üks vääritu tõlgihakatis ka pühasse seltskonda sisse on trüginud ning asi läks kenasti läbi. Nüüd tuleb siis püha püss. Tekstianalüüsi, sõnavara ja grammatika kursus algas sellest kolmandast. See on ka asi, mida mul kõige enam vaja on, sest eelmise semestri keeletoimetamine näitas mulle väga hästi, milline töö mul oma õigekirjaga veel ees seisab. Noooh, see keeletoimetamine oli mingi nali. Meie toimetamise õppejõud vist nutaks selle semestri õppejõu käes. Ma jõudsin juba kümne minutiga sellesse staadiumisse, et panin kaamera kinni ja hakkasin omaette hüsteeriliselt naerma. No mida sa ikka teed, kui jutt on selline:

Predikatsiooniseose määramisel võtab siin lauses ahelverb grammatilise koormuse endale... Alus sunnib verbi endaga ühilduma. Millal on ühildumine sisuline ja millal vormiline?

Tooge näide nimisõnafraasi liikmete (st nimisõna ja tema täiendi) täieliku ühildumise kohta käändes  ja arvus. Millal sellist ühildumist ei toimu? Tooge ka näiteid.

Püha püss!

2 kommentaari:

  1. Sellele peaks eeldusaine olema süntaks. Mäletan, ammusest eesti fili aegadest neid nimisõnafraase jms...

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Jah, täpselt! Minu jaoks on I, II ja III välde, lahtised silbidki jmt täiesti uued asjad. Eks tuleb kõvasti iseseisvalt tööd teha, aga see aine kulub mulle tõesti marjaks ära.

      Kustuta