2020/10/04

Keelest ja toimetamisest

Ma sain keeletoimetamise teises kontrolltöös 80%. Selline tunne nagu oleks uuesti Maanteeameti sõidueksamilt läbi saanud.

Õppejõu tehtud pilt. Ma loodan, et tohib üles panna, aga ise ta mulle selle saatis

Toimetamises peame tekstis kõik parandused tegema toimetajate kiilkirjas, mida korrektuurimärkideks kutsutakse. Ainult kuu aega ülikoolis ja ma olen juba uue keele selgeks saanud. Keeletoimetamine on täiesti kohutav aine uskumatult laheda õppejõuga. Ma olen praegu pool tundi toimetamise kodutöö kallal pusinud ja selle aja jooksul juba kolm korda tahtnud koolist paberid välja võtta. Kui prof Argus ei oleks see, kes ta on, siis ma arvan oleks neid kordi vähemalt seitse olnud.

Ma olen vist suurimaid loodusõnnetusi, kes kunagi Tallinna ülikooli magistrantide keeletoimetamise loengusse astunud on. Väga nõrga eelneva eesti keele ettevalmistusega, kehva loomuliku õigekirjatunnetusega, aga ise selle parandamiseks akadeemilise juhendamiseta palju pusinud. Lauseehitus tihedas võõrkeeltes suhtlemisest inglise, saksa ja vene keelte halbu mõjusid täis. Liiga tihti, kui loengus mõne halva konstruktsiooni näiteid tuuakse, tunnen ma ennast ära. Mõnes asjas olen end otsustanud parandada, mõnes osas ikka oma liini edasi ajada. Mingi isikupära peab inimese eneseväljendusse jääma ka. Hääliku pikkus on ka soome keele poolt juba rikutud saanud. Jah, ma kirjutasin esimeses toimetamise kontrolltöös gaala. Ma olen jumalast kindel, et kolme aasta pärast hakkab ÕS galat ja gaalat paralleelvormidena lubama ja siis kaob gala üldse vaikselt kõrvalt ära. Täna on asjad nii nagu nad on ja ma oleks tahtnud aknast alla hüpata, kui töö kätte sain. Siis mõtlesin, et kui prof Argus kõige selle peale, mida tema silmad nägema on pidanud, aknast alla hüpanud pole, ei hüppa ka mina. Ta peab ikka üks vapper naine olema, et suudab ajalehe ilma minestamta lahti lüüa.

Eks keelekorraldus olegi nagu nagu õigusloome või spordis dopinguainete nimekiri. Kurikaelad ja kasutajad on alati regulatsioonidest sammuvõrra ees.

Muudes ainetes me tõlgime. Kui toimetamises on grupi põhiliseks veaks liigsed parandused ja teksti ületoimetamine, siis tõlkimises õhutatakse meid just igal sammul pigem originaaltekstist lahti laskma. Minu meelest on see kohati lausa kriminaalne ja vägivald autori loomingu suhtes, aga tuleb asjaga kaasa minna. Selle märgiks tõlkisin ära ühe meemi.

***

Ma tahtsin veel seda ütelda, et Trumpiga ei tohi liiga karm olla. Nagu mu parim sõber, veidi šovinistlik siga, aga muidu intelligentne mees ütles: "Trump ei ole ühtegi sõda alustanud."

8 kommentaari:

 1. Argus on lahe jah. :) Aga seda kontrolltööd ei saa hästi lugeda, udusevõitu pilt on.

  "Gaala" suhtes olen eriarvamusel. Aga muidu on tõesti nii, et keel jookseb korraldusel eest ära ja ega vist polegi midagi teha sellega ega selle vastu. Maailm muutub hullult kiiresti, keel ei jõua järgi ja tulevadki inglise toorlaenud sisse.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma jah jätsin meelega uduseks. Prof Arguse pärast. Meil osad peavad neid kontrolltöid ikka uusti tegema ja järgmised aastad tulevad peale. Ta ei jõua lõpuks nii palju neid teste geneerida kui ringlusesse lastakse tudengite hulgas.

   Kustuta
  2. ma ka eriarvamusel! sest ma ei teadnudki, et seda hääldatakse pika a-ga, ma ise hääldan seda nagu "kala", ainult kirjapildis tuleb vahe sisse.

   Kustuta
 2. Taevas, milline erutusesurin mul neid sinu kooliteemalisi postitusi lugedes peale tuleb! Ma ei tahaks kohe sugugi enam eladeski koolipinki nühkida, aga need teemad tunduvad nii põnevad. Kirjuta neist ikka sagedamini, siis saavad minusugused kiibitsejad oma doosi kätte :)

  VastaKustuta
 3. Entusiasmi osas oota ära, kui blogipidaja(-nna?) humanitaarteaduste metodoloogia kursuseni jõuab. :)

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mul ei olegi seda õppekavas. Samas kogenumad võiksid mulle lahkelt järgmiseks semestriks kahte vabaõppe ainet soovitada. Ise tahaks võtta loovkirjutamist, aga midagi on veel vaja.

   Kustuta
 4. A see on asjalik ettepanek, et inimesed võiksid oma kooliasjadest rohkem ja lahtisema sulega kirjutada. Eriti koolijütsi east välja jõudnud õppurid, kel pilk avaram ja võrdluseks elukogemust rohkem.

  VastaKustuta