2020/07/05

Harjutusi üksikemaduseks

Pesumasin peksab rikkevoolukaitset välja. Veel eile ma ei teadnud, et selline asi nagu rikkevoolukaitse üldse olemas on. Lihtsalt ühel hetkel avastasin, et ülemises vannitoas ei lähe tuled põlema. Pärast all diivanil istudes tundsin, et midagi on veel valesti. Pesumasin! Kahtlaselt vaikne oli. Kontrollides osutus, et jah, tõesti oli pesumasina ekraani keset pesemistsüklit pimedaks löönud. Igaks juhuks kontrollisin külmkapi ja pliidi ka ära. Vähemalt neil oli elektritoide kenasti olemas. Ladusin vannitoa küünlaid täis ja saime kenasti pestud. Pesumasinaga oli muidugi hullem lugu, sest ega mu puhaste aluspükste tagavarad lõputud ka ei ole. 75% mu aluspükstest ja sokkidest istus nüüd pesumasinas vangis.

Hommikul tuli noorem laps hädaldama, et röster ei tööta. "Sööd putru," oli mul jälle lahendus valmis, aga kui kohvi hakkasin tegema avastasin, et köögi pistikupesadest ei ole ühelgi voolu sees. Nüüd sai ka minu mõõt täis, sest inimene peab hommikul normaaselt kohvi saama kui inimene tahab kohvi saada. Keetsin pliidil potis kohvi jaoks sooja vett, võtsin tassi kätte ja läksin elektrikilpi uurima. Ainus kaitse, mis OFF asendis oli, oli suur, vihane, seisis teistest eraldi ning kandis numbrit 14. Skeem ütles, et see on rikkevoolukaitse. Lülitasin sisse. Klõps ja välja tagasi. Lülitasin uuesti. Klõps ja jälle väljas. Vahepeal helistas vanem laps mulle tehnoruumi ja ütles, et ma vannitoa tuledega niimoodi ei vilgutaks. Selge, vähemalt oli rikkevoolukaitsme sisse lülitamine vähemalt korraks valguse tagasi toonud, ehk liikusin õiges suunas. Proovisin veelkord seda sisse lükata, aga see rikkevoolukaitse oli nagu jonnipunn, lükka kuidas tahad, ikka läheb samasse asendisse tagasi. Tuli googeldama hakata. Vastuseks sain, et tuleb hakata tarbijaid ükshaaval välja lülitama ja nii vaatama, mis probleemi põhjustavad. Mul on kaitsmekapis 23 kaitset. Pesumasina oma oli nr 16. Enne selleni jõudmist tekkis mitu korda juba isu alla anda, kui rikkevoolukaitse ennast iga lülituse peale ikka klõps välja viskas. 15 korda järjest. Lisaks sain peale nõrkvoolukaitsme välja lülitamist vihase mobiilikõne toas olevatelt lastelt, et miks ma neil interneti ja teleka välja võtsin.Kui kaitsme nr 16 välja lükkasin, jäi rikkevoolu oma sisse. Hallelujah! Skeemi uurides sain teada, et tegu on pesumasina pistikupesaga. Vähemalt saan ma nüüd normaalses valguses pissil käia ja kohvi teha. Lapses saavad röstsaia. Aluspükste probleem muidugi jäi. Igaks juhuks proovisin pesumasina pikendusjuhtme abil teise pistikupessa ühendada. Tõenäoliselt oli see omade riskidega seotud ettevõtmine, aga mul oli puhtaid alukaid vaja ja lahendus toimis. Isegi ülemise korruse WC-s jäi tuli põlema. Selles mõttes on hea, et järelikult ei ole asi pesumasinas vaid selle originaalpistikupesas, aga minu jaoks muudab see asjad keerulisemaks. Uut pesumasinat oskan ma iga kell osta, aga elektrisüsteemidest ma suurt ei jaga. Ma olen isegi rikkevoolukaitsme mõistega vaevalt paar tundi tuttav olnud.

Üksikud naised ja humanitaaridest mehed, kes majas elavad, kuidas te seda teete? Kodustate endale elektriku, santehniku, arboristi ja muud vajalikud asjamehed? Lahendate probleeme jooksvalt ja loominguliselt näiteks pikendusjuhtmete ja küünalde abil? Ma olen hea tehnilise taibuga füüsiliselt ja vaimselt tugev tüdruk, aga see rikkevoolukaitsmelugu mõjus küll natuke heidutavalt. Ma arvan, et see ei pruugi veel ainus teatavaid spetsiifilisi teadmiseid eeldav lõks olla, mis mis mul majas peidus on.

Kusjuures ma üldse ei imestaks ka, kui need neetud sipelgad, kes minu korraldatud tapatalgutest mingi ime läbi pääsenud on, asjaga kuidagi seotud oleks.

Õhtune uuendust olukorrast: nokkisin igaks juhuks siiski pistikupesa lahti, et kontrollida, kas kõik juhtmed kenasti kinni on oma pesas. Olid küll ja nii palju kui paistis, oli ka isolatsioon terve.
Potjomkini pistik. Paistab korras, aga kusagil taga on major shit (vabandage mu prantslast). Ja jah, nagu tähelepanelikum vaataja märkab, ma tegelen elektriasjadega kummikindad käes lisaks sellele, et kaitse ka välja lülitatud oli

Kruvisin selle tsirkuse kokku tagasi ja otsustasin asja suhtuda nagu Scarlett O`Hara: ma mõtlen sellele homme ja läksin jooksma. Pealegi tekkis hoopis uus probleem. Pistikut lahti urgitsedes pesumasina peal ukerdades olin enda teadmata kuidagi põlvega masinale lapseluku peale pannud. Ükski nupp ei töötanud ja luuki ka mingi valemiga lahti ei saanud. Mul ei olnud õrna aimugi, mis kombinatsiooniga see lukk peale läks ehk siis veelgi vähem, kuidas seda maha võiks saada. Kuigi pesu olin pikendusjuhtme abil pestud saanud, olin endiselt olukorras, kui 75% mu aluspükstest masinas lõksus olid. Õhtul, kui päevased asjaajamised aetud ja aega rohkem, istusin nüüd masina ette maha ja proovisin paralleelselt internetist juhendit otsides ja suvalisi nupukombinatsioone katsetades lapselukku maha saada. Suvaline kombinatsioon töötas enne, kui õige juhendi leidsin.

Täna oli siis päev, mil mu sõnavarra lisandus kaks uut terminit: lisaks ülepingekaitsmele ka lekkevool ning sain teada, kuidas Bosch logixx 7/4 mudeli lapselukk töötab. Äraneetud tsivilisatsiooni hüved, muud ma selle kohta öelda ei taha.

4 kommentaari:

 1. Üldiselt peaks elektriasjadega tegelema keegi, kes asja tunneb (eelistatult omab lausa vastavat haridust). Kaitsmeid võid sa ise klõpsutada, aga kui läheb pistikupesa vahetuseks, ja veel sellise pistikupesa, millel on ka maandus, siis otsi parem keegi kvalifitseeritud asjamees. Paljad juhtmed ei ole võhiku pärusmaa. Kui lähituttavate hulgas ei ole abivalmis sõber-elektrikku, siis otsi mõni firma.

  Maapiirkondades on asi muidugi teistmoodi. Siin on iga mees elektrik, ehitaja ja autoparandaja. Või noh, kui mitte iga mees, siis vähemalt iga teine mees :) . Linnarahvas on aga üldiselt rohkem spetsialiseerunud ja ei pea ise peedist pesumasinale trumlit keevitama. Seega - otsi kvalifiteeritud elektrik. Ja kui ta on asjalik ja sümpaatne, siis jäta omale tema kontaktid ja "kodusta" ta ära. Nagu juuksur, hambaarst jt :) Võib juhtuda, et lähema kümne aasta jooksul ei tule enam ühtki elektrijama, aga kes seda ette teab.
  Ps. Näiteks blogija Lendav Konn tegeleb vannitubade ehitusega (ja asub Tallinnas), temal on kindlasti mõne kobedama elektriku kontakt.

  VastaKustuta
 2. Mul pole tavaliselt probleem juhtmeid torkima minna, kui näiteks midagi ühendada vaja, aga ma soovitaks sinu rikke puhul ka ikka elektrik kohale kutsuda.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jajah, olen minagi laes tilpnevate juhtmeotsade külge lampi ühendanud jne, aga tõenäoline lühis maandusega kontaktis on juba kraad kangem asi, kui 2+2 juhtmeotsa. Eriti, kui eelnevat kogemust pole.

   Kustuta
 3. Mul on kohe mitu elektrikku käepärast:) Kui seni lahendust pole leidnud, helista Ivan 5021459 - ta on osalenud sadade märgruumide renoveerimisel, tunneb asja!

  VastaKustuta