2020/04/23

Aafrika täht ehk kultuurilisi kilde Soomest

Ma olen nüüd vist pisut üle pooleteise aasta vahelduva eduga soome keelega maadelnud. Tulemust on, aga on kasinalt või nagu soomlane ütleks: olen tulnud aru saama, aga mitte veel täielikult rääkima. Üldiselt on see olnud hästi investeeritud aeg. Keeleõppe eesmärgil olen paaris Soome FB grupis ja sealne huumor ning kultuurilised õppetunnid on üle prahi. Koroonakriisil on lisaks madalatele kütusehindadele veel häid külgi -- meemid. Ja soomlaste koroonameemid on üle prahi. See selleks.

Karantiini alguses revideerisin koduseid lauamänguvarusid. Korraga meenus mu lapsepõlve lemmiklauamäng: Lõunarist. Tegu on üldjoontes juhuslikul õnnel põhineva põneva mänguga, mis sisaldab veidi ka taktikalis-strateegilisi elemente ja üldhariduslikus mõttes annab juurde geograafiateadmiseid. Asusin internetis jälgi ajama ja tuli välja, et see, mida mina Lõunaristi nime all tundsin on hoopis klassikaline Soome lauamäng Afrikan tähti (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Afrikan_tähti). Natuke uurimist veel ja Eestisse täiesti tellitav. Täna saingi kätte. Mäng on minu 6- ja 10-aastase jaoks täpselt sama kaasahaarav kui minugi jaoks omal ajal. Kaasa pandud soome- ja inglisekeelne instruktsioon on üsna lakooniline, kuid jätab sedavõrra rohkem ruumi kokkulepetele mängu reeglite paika panemisel. Ma kavatsen seda lastega veel ja veel mängida. Soomlased oskavad ikka täiesti üllatavaid asju hästi teha.

Ei, meil ei ole toas betoonpõrandat. Tegu karuseterrassiga, uskumatult hea asi karantiini talumiseks


Üks asi, mida soomlased veel üllatavalt hästi oskavad on kaebamine. Seda pean ikka ja jälle tõdema, kui kuu lõpus kliendireklamatsioone kokku võtma hakkan. Üldiselt me teeme häid tooteid, aga eks kõigil juhtub ja ka tarbijad on erinevad. Ma üritan tööasju mitte liiga palju jagada, aga see soomlaste hala teinekord lihtsalt liiga hea, et seda ainult endale hoida.
Näiteks: see võileib oli nii kohutav, et pidin selle biojäätmetesse ära viskama (soomlane ei unusta ka kriisiolukorras jäätmete sorteerimist ja keskkonnahoidu).

Või: aiheutti kovia vatsavaivoja ja ripulia, pari tuntia leivän syömisestä sai juosta vessaan (põhjustas korraliku kõhuvalu ja -lahtisuse, paar tundi peale leiva söömist sai peldikusse joosta).

See on kõlaliselt vaieldamatult ilusaim reklamatsioon, mida ma elus saanud olen:
luulin olevan laadukkaampi,
kana pientä, keitetyn makuista silppua,
kastiketta olisi kaivannut lisää

Kõlab nagu regilaul ja ma ei ürita seda isegi tõlkida. Fantastiline keel.

2 kommentaari:

  1. Ohohoo, mul oli lapsena see Lõunaristi mäng. Väga meeldis. Peab vist ka selle hankimise To-do listi panema.

    VastaKustuta
  2. See mäng oli ka meie kodus ja väga popp pealegi. Pisike piiga hakkas endale ka päris kalliskivi soovima. Et kalliskivid on kallid, kohe nii kallid kui emme auto (10 a Fosd Escort toona) siis palus ta endale teada anda kui emme enam autot ei vaja :)

    VastaKustuta