2019/09/26

Eileõhtused kodused vestlused

Viimsi Facebook`i grupis levivad ärevad teated. Kohalikes metsades on nähtud karu. Mees oli mul väga stoiline: "Aa, Rohuneemes oli või? Siis ta on mööda poolsaart lõppu välja läinud. Nüüd on tupikus. Varsti peab hakkama tagasi liikuma."
Mu mees on Vändra lähedalt pärit. Teated karust ei ole tema jaoks ilmselgelt midagi erakorralist.

Mulle see Viimsi karu meeldib. Meil on metsa all üks isetekkeline prügimägi. Loodetavasti liigub karu toiduotsingul sinna. Uue prügikoormaga saabujad saavad kindlasti sooja vastuvõtu osaliseks.

Tõin eile salatit. Kartulite, kapparite ja muu kraamiga. "Kas sulle kapparid maitsevad?" uurisin mehelt.
"Ma ei tea, mis kapparid on ja ma ei kavatse mingeid ka proovida," oli mees resoluutne.
Panin salati kaussi ja uurisin pärast mehelt, kuidas maitses.
"Nees soolased herned seal sees olid väga head," kiitis mees.

Järgmiseks istus ta arvuti taha ja hakkas mulle uut autot valima. Mina väga ei taha, et ta mulle uut autot valiks. Lisadega uus Audi Q3 olevat praegu väga hea hinnaga. Minu meelest on Q3 kole nagu öö.
"Kas sa valget autot tahaksid?" proovis mees ka mind protsessi kaasata.
"Midaiganes," nullisin ta ürituse.
Mees natukese aja pärast: "Vaata, see Q3 on valge täpselt nagu sulle meeldib."
Lõpuks ütleb kindlasti: "Ma ostsin selle valge siis ära, kui sa ainult seda tahad. Kaua sa jaurad."
Andke veel mehele kappareid.

Ta käis eile T-kategooria, see on traktori juhiloa eksamil. Vana T-kategooria luba oli tal kunagi ära aegunud ja tol hetkel ei olnud aega uuendamisega tegeleda. Tagantjärele sain aru, et ta oli enne eksamit üllatavalt murelik olnud. Tavaliselt on ta kõiges väga enesekindel, eriti arvestades, et ta on alates sellest traktori roolis olnud, mil jalad pedaalideni ulatuma hakkasid. Lõpuks sai ta eksaminaatorilt hea sõidu eest kiitagi, kuigi, nagu ta ise ültes, ega see ei ole ometi võimalik, et ta eksamile nii saaks, et midagi metsa ei läheks. Kui ta kunagi keskkoolis traktori juhiluba tegi, ei töötanud traktoril suunatuled.
"Mis seal ikka," ütles eksamineerija, "tead ju küll, mida sellistel juhtudel teha."
Tegigi sõidueksamit nii, et andis käega aknast pööramismärguandeid.
Seekord ei avanenud eksamile minns parkla tõkkepuu korralikult. Nii pidi ta 18-tonnise traktoriga niimoodi poolikult avanenud puu alt läbi sõitma, et kummalgi pool peeglitest oli vaid mõned sentimeetrit vaba ruumi. Ta on hea gabariiditunnetusega juht õnneks.

Vahepeal oli ka Viimsi gruppi karuprobleemile senneliste grupist elegantne lahendus kopeeritud. Ma kirjutan vabas vormis ümber:
Metsas tasub ohutusele tähelepanu pöörata. Mets kubiseb karudest. Soovitame kinnitada riiete külge kellukese, selle kõlin ei meeldi karudele. Ja ärge käige mööda karude sissetallatud radu. Karu rajad saate kindlaks teha väljaheidete järgi. Karu väljaheited tunnete ära selle järgi, et need sisaldavad kellukesi.

2 kommentaari:

 1. Ma ei tahagi midagi öelda, lihtsalt... jube hea oli noh🙈

  VastaKustuta
 2. See kellukeste nali on USA rahvusparkidest. Karud on seal tõsine probleem ja nende hoiatamiseks kasutatakse tõesti kõristeid
  ("bear bell").

  Niisiis, ümberjutustus USA anekdoodist.

  Silt USA lääneranniku rahvuspargi väravas: "Kallid külastajad! Meie pargi territooriumil elab sadu karusid, peamiselt pruunkarusid ja grislisid. Kuigi karud on üldiselt inimesele ohutud, võib ootamatu kohtumine matkajaga neid ärritada ja hirmutada ning tuua kaasa karude poolt agressiivse käitumise, eriti on seda täheldatud grislide puhul. Seetõttu peame vajalikuks teavitada matkajaid, et parim viis karusid endast eemale peletada, on matkajal kanda riiete või seljakoti külge kinnitatuna väikesi kellukesi, mille helid võimaldavad karudel eemale minna ja vältida soovimatuid kontakte külastajatega. Samuti tasub igaks juhuks kanda endaga kaasas pipragaasibalooni - õhku pihustatud pipragaas on karudele talumatult eemaletõukav ning sunnib isegi ründava looma inimestest eemale hoiduma. Lisaks eelevale on kasulik kui matkajad teavad ise üht-teist karude ja nende käitumise kohta. Parim viis karudega kontakti vältida on otsida radadelt värskeid karu väljaheiteid (alles auravad) ja nende leidmisel vältida piirkonda sisenemist. Üldjuhul tunneb pruunkaru väljaheited ära selle järgi, et need inimväljaheiteid meenutavad hunnikud sisaldavad suures koguses poolseeditud marju. Grislide märgatavalt suuremad hunnikud tunneb ära tugeva pipralõhna ja seedimata kellukeste järgi."

  VastaKustuta