2018/12/19

Drastilised meetmed

Ma olen nüüd juba päris mitu kuud soome keele kursustel käinud. Kuigi koduste tööde tegemisega võiks pisut paremini olla, ei saa öelda, et ma südamega asja juures ei oleks. Sellegi poolest pöördub 3/4  soomlastest minu poole endiselt inglise keeles. See on selgeks märgiks, et aeg on drastilised meetmed kasutusele võtta ning alustada keeleõpet meetodil, millega kõik neid keeli valdavad eestlased, keda mina tunnen, kunagi soome ja inglise keeled selgeks on saanud tuimalt telekat vahtides. Hakkasin täna endale soome kanaleid tellima ja avastasin, et ainus inglise või eesti subtiitritega soomekeelne kanal Telia valikus on kristlikku jumalasõna edastav TV7. Mida kõike ma oma töö nimel siin maailmas tegema ja vaatama valmis küll olen... Vähemalt pole muret, et sellisel viisil soome keelt õppides kogemata roppuseid või slängi omandada võiksin. Jõuluaega võib TV7 tegelikult täitsa teemasse ajaviide olla.

Täna arutasime soome keele tunnis soomlaste jõulutavasid. Natuke on eestlastega sarnast ja natuke ei ole ka. Näiteks kui soomlaste jõuluvana on oma jõulueide või -mooriga pikas ja õnnelikus suhtes olev aus abielumees, siis eestlaste oma tundub vanapoiss olevat. Vene näärivana peab hoopis armukest.
Siiani olen vähemalt kolmel-neljal õhtul nädalas proovinud vaadata lihtsas soome keeles päevauudiseid, selkouutiseid, mille sihtgrupiks muidu pagulased on. Lisaks keeleõppele paneva need ka maailma natuke teise pilguga vaatama. Päevauudiste edastamisega seletatakse selkouutistes lahti ka Soomes toimuvaid nähtuseid, mis keskmise pagulase taustaga keerulised ja arusaamatud võiva olla. Nagu mis asi on suusavõistlus või koerarakend. Pikem lõik oli pühendatud roolijoodiku mõistele. Riikides, kus alkohol on keelatud, aga roolis peale naiste vist väga palju keelatud asju ei ole, võivad roolijoodik ning liiklusreeglite rikkumine segaseks jääda küll.

4 kommentaari:

 1. Woop woop saudis saavad naised ka nüüd sõita! Juhheii ja valleraa

  VastaKustuta
 2. Eesti pealt on iga teisipäev Soome sari "Pulss". Soome keel ja eesti keeles supakad

  VastaKustuta
 3. See "Pulss" on väga hea!

  M.

  VastaKustuta
 4. Selkouutiset on mõeldud kõigile Soome sisserännanutele, need on lihtsalt palju lihtsamas keeles kui tavauudised. Ja kui seal seletatakse nt hiihtokisa või rattijuoppo sõnu, siis need ongi keeleõppijale rasked sõnad, mille tähendust peab seletama. Ei tasu kõike ainult pagulastega seostada. Soomes on väga erinevatel põhjustel sinna riiki kolinud inimesi.

  Edu keeleõpinguil! Ja soovitan ka sarja "Syke"!

  VastaKustuta