2018/04/03

Industry 4.0

Uus hullus on lahti läinud -- Industry 4.0. See on tootmises rakendatav andmekogumise, -halduse, -analüüsi ja -vahetuse platvorm, mis pidavat looma baasi automatiseerimiseks ja lausa uskumatuks efektiivsuse tõusuks. Meie tehase omanik tahab seda. Täna käis mu mees mingil seminar ja tahab ka seda. Ta pidi Industry 4.0 lausa meil kodus nüüd rakendama hakkama. Järgmisel nädalal jõuavad andurid kohale. Niiskuse- ja temperatuuriandurid mõlema korruse jaoks ning midagi veel. Isegi kassi ähvardas, et paneb ta jooginõusse anduri veenivoo mõõtmiseks. Jumal kaitsku meid kõiki. Kui see nii läheb, siis kass enne juua juurde ei saa, kui andur häiret annab. Isegi, kui kauss silmnähtavalt tühi on. Kütet ei keera me enam tunde järgi peale, vaid andmeanalüüs on nüüd see, mis ütleb, millal meil päriselt külm on. Ime, kui kass maja ei hakka juhtima.

Kogu oma tööelu kvaliteedile ja selle kontrollile pühendanuna ütlen vaid seda: igasugune kontroll tuleb viia vaid hädavajaliku miinimumini, sest kontrollimine on tegevus, mis mingit lisaväärtust ei tooda ja koguda tuleb vaid anmeid, millega midagi teha osatakse. Vastasel juhul tekitavad need asjatut infomüra, mis on protsesside efektiivsuse surm. Vähe on inimesi, kes suurte andemassividega midagi ette oskavad võtta. Kunagi ühes seminal räägiti suurtest andmatest, big data`st. Osalejate hulgas oli üks pangatöötaja.
"Mul on ülevaade, mis kell keegi kui palju sularaha välja võtab, aga ma ei oska nende andmetega midagi teha," kurtis ta. See selleks.

"Kujuta ette, Kass, nad panid prügikastidesse andurid, mis ütlevad, kui see täis saab! Ja temperatuurianduri, mis otse Päästeametisse tulekahjuteate saadab, kui temperatuur konteineris liiga kõrgeks läheb," vadistas mees vaimustunult Industry 4.0 seminarilt tulles.
"Koristusfirma pani WC-sse nupu, mida klient saab vajutada, kui WC-d koristada on vaja. See nupp maksab neile ainult ühe euro aastas."

Ma tean küll. Meil olid ka poodides sügavkülmikutes andurid, mis haldusosakonnale signaali saatsid, kui temperatuur liiga kõrgele kerkis. Meil oli igasuvine traditsioon, mida ma kutsusin freezer meltdown. Mõnes kaupluses ikka kõige kuumemal ajal külmasüsteem pekki läks ning kogu kaup üles sulas. Ühes poes juhtuski, et keset ööd sulasid kõik sügavkülmad üles. Anduritest ja SMS-teavitusest oli ainult nii palju kasu, et hommikuks oli haldusosakond sulanud jäätiste, lihapallide jmt jaoks suure jäätmekonteineri kaupluse ukse taha tellinud. Mida sa muud ikka keset ööd teed, kui kõik sügavkülmad korraga rivist välja löövad, siis pole kaupa kuhugi päästmiseks ümber ka paigutada.

Üks mu endine töökaaslane rääkis aga sellise loo: sünnitusmajas palatis oli tal seina peal häirenupp. Öösel peale lapse sündi olidki tal imelikud valud alanud. Vajutas nuppu. Midagi ei juhtunud. Siis vajutas veel. Ja veel. Ja veel. Ikka ei midagi. Lõpuks ilmus kohale väga unine ja tige naisterahvas.
"Teie ei vajutab seda nuput! Teie ei vajutab seda nuput!!! Teie vajutab seda nuput ja teie ju näeb, kedagi ei tuleb."

1 kommentaar:

  1. Viimase juhtumi peale tuleb meelde sõbranna, kes oli samamoodi sünnitusmajas ja kui tal öösel kõva sünntusjärgne verejooks algas, ei saanud ta muudmoodi abi, kui helistas koju mehele, kes helistas haigla valvenumbrile, et teate seal palatis 666 jookseb teil praegu üks patsient verest tühjaks.

    VastaKustuta