2015/12/22

Metsasahkerdused

Kui me kolm aastat tagasi sisse kolisime, tundus majaesisega, kuhu poole mu magamistoa aken on, kõik turvaline olevat. Seal asetseva metsatuka kohta ütles maakler, et mets on rändrahne ning muid loodusmälestisi täis. Niiet sinna ei lubata elus midagi ehitada - ei mingeid magamistoa aknasse vahtivaid naabreid tulevikus. Kuigi ma üldiselt maaklerite juttudesse teatavate reservatsioonidega suhtun, tundus see täitsa usutav. Mingid kivilahmakad tõesti metsa seest puude vahelt paistsid ja lembituaegseid muinastammesid, mille lähedal kirvest isegi nimetada ei tohi, on meil terve tänav täis. Üks on meil maja taga ka ning igavene nuhtlus: varjab ära sellegi vähese päikese, mis minu majaosa juurde kuuluvale 30 ruutmeetrile murule paistab, surgib oma juurtega vundamenti ja ajab kõik kohad lehti täis. Tammeleht on jube asi - kõduneb looduses veel kauem kui Selveri ostukott.
Ükskord tulid K-Rautasse tammekatkuga istikud müügile. Suurest loodusearmastusest hoolimata hakkas mul mõte meie maja ahistava puu suunas kohe jooksma. Selleks ajaks, kui ma poodi sain, olid katkutammed juba müügilt korjatud. Tamm tammeks.
 
Üle-eelmisel reedel hakkasid asjad pöörase kiirusega arenema. Hommikul läksin tööle ja kõik oli ok. Õhtul koju tulles tundus, et kuidagi imelik on. Kuna oli pime ja meil oli tol õhtul kaks jõulupidu ning maru kiire, siis ma väga süvenema ei hakanud. Laupäeva hommikul ärkasin üles, tõmbasin magamistoa aknal kardinad eest ära ja püha püss! Suur jupp majaesisest muinastammedega metsast oli läinud! Lageraie! Kusjuures sellest haledast võsast olid nad imekombel täitsa viisakad kuusepalgid saanud. Terve tänav oli ka meeldivat jõuluteemalist kuuselõhna täis kohe. Esimese ehmatuse möödudes polnud asi muidugi üldse nii halb, kui alguses tundus. Esiteks paistab mulle maja ette nüüd rohkem päikest, katuseterrassilt näen nüüd eemal paepangal olevat majakat - väga romantiline - ja kui mu vanem laps järmisel sügisel kooli läheb, saab ta nüüd üle tekkinud lagendiku otseteed kasutada. Natuke ärevaks tegi muidugi see, et nähtavasti kavatsetakse raiet jätkata. Lageraie ning selle ulatus viitab omakorda väga tõenäolisele tulevikustsenaariumile, et keegi tahab metsa asemele mõned majad ehitada.
 
 
Asjalood
Ega meil ümbritsevate kinnistute elanikud ka mingid papist tegelased ei ole. Kes hakkas kette kõlistama, et end veel püsti jäänud puude külge aheldada, kes tõmbas vastusae käima ja tormas valda kitule. Pühapäeval hakkasid saabuma esimesed selgitused. Üks meie aktivistist majaelanik oli juba jõudnud kohalikust omavalitsusest vastuse saada oma pöördumisele. Sealt öeldi, et nad käisid vaatamas - tõepoolest, osa metsa oli läinud. Nemad aga ei olnud ühtegi raieluba väljastanud ega teadnud midagi. Tuli välja, et tegutseti hoopis Keskkonnametist saadud kooskõlastuse alusel, kes omakorda kohalikku omavalitsust sellest teavitanud ei olnud.
 
Nüüd oli otse mu akende all on puhkenud riiklike mõõtmetega skandaal. Nimelt oli Keskkonnaamet tagaselja lasknud lagedaks teha ala, mis valla üldplaneeringu alusel on "väga väärtusliku metsaga haljastu, mis arvestades ümbritsevat ehitustegevust peaks kindlasti alles jääma". Minu meelest oli see pigem mõttetu võsa, kus isegi seeni ega mustikaid ei kasvanud. Parem muidugi, kui majatäis magamistoa aknasse vahtivaid inimesi. Niiet asusin siinkohal kohaliku omavalitsuse poolele. See ametnik, kes Keskkonnaametist raieloa andis, olevat üldse kurikuulus selle poolest, et lubab kõik, millele kirves vähegi peale hakkab, ka maha võtta.
 
Nagu Eestis kombeks, käis kohal ka Reporteri võttegrupp. Lugu aga eetrisse ei lastudki, sest asi osutus hoopis segasemaks, kui algul paistis. Tuli välja, et see väidetavast raiemaniakist Keskkonnaameti töötaja osutus telefonis hoopis meeldivaks ja mõistlikuks inimeseks. Tema seletas nii, et kuna kõnealune mets asub kolmel kinnistul, mis on eraomandis, siis nemad midagi teha ei saa. Kui omanik tahab raiuda, siis omanik tohib raiuda. Ja kohalik omavalitsus, kes ise oma kodulehel väidab, et nemad Keskkonnaameti raieloast teadlikud ei olnud ning et Keskkonnaamet valla rohekoridorile sülitanud on, oli asjast teadlik ja plaksutanud üldse raieloast kuuldes käsi. Kuigi valla kodulehel on üleval teave, et riik on vallaga räigelt omavolitsenud, siis ka Reporter olevat siiski vallast saanud kirjaliku vastuse, et tegelikult nad ikka lubasid raiuda. Metsas olevat peidus olnud mingid muinastammed, mis muidu valgust ei saanud. Need kaks rootsu, mis püsti on jäätud, mulle küll muinastammesid ei meenuda. Nende muinastammedega on juba nagu Autorollo rahadega - arvatakse, et midagi olevat olnud, aga kas oli, ei tea enam keegi. Segane värk. Kes siis lõpuks raiuda käskis, kas riik või vallavalitsus? Või lasi kinnistu omanik hoopis mõlemad üle? Miks Reporter lugu eetrisse ei lasknud? Kas nad võtavad ka ülejäänud metsa maha ja ehitavad sinna maja? Samas on seal üldse vahet, kuna vähemalt praegu näeb see kupatus seal siiski oluliselt parem välja kui endine läbimatu võpsik, mis väidetavalt hoopis kõrgväärtuslik haljastu oli... Vähemalt keegi tundub seoses selle projektiga rikkaks saanud olevat.

2 kommentaari:

 1. Natuke jäi segaseks, et kui maha võeti tammik, siis miks neist said kuusepalgid:D

  jõudu vöitlemiseks!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mulle tundus üldse, et tegu on lepikuga, aga vald väidab, et seal olid tammed ning lõpuks toodi välja kuusepalk. Lihtne selgitus oleks, et segamets, aga tõenäoliselt on tõde üldse kusagil mujal :)

   Kustuta