2015/02/08

Kuidas ma mehega kahekesi saunas käisin ehk nohikute rõõmud

Oleme mehega suured saunasõbrad. Korra nädalas ikka kodus sauna sisse lülitame. Äärmisel juhul jäävad suvise kuumalainega mõned korrad vahele. Kui juhtub külalisi olema, siis teema ka tihedamini sauna. Lisaks üritame talvisel ajal lapsed 3-4 korda kuus ujulasse või veekeskusesse viia ning ka seal kasutame saunu täie piletiraha eest. Peale teise lapse sündi, see on siis viimased poolteist aastat, on meil kodune saunavärk nii käinud, et alguses käin mina saunas ära ja mees hoiab sel ajal last ning pärast vastupidi.
Viimasel korral sättisin end juba lavale, kui hakkasin mõtlema, et mees vaatab ju alumisel korrusel telekat, vanem laps asjatab midagi oma toas ja noorem mängib mul vannitoa ukse taga Lego Duplotega ehk siis hoiab ennast ise. Tegelikult ei oleks laps vist juba viimased pool aastat meie saunatamise ajal hoidmist vajanud, aga harjumuse jõud on suur. Peale noorema lapse sündi oleme mehega kahekesi täpselt ühe korra kusagil käinud: poolteist kuud tagasi jätsime lapsed vanaema hoolde ning olime mõned tunnid mu sõbranna 30. juubelil. Mulle meeldib oma lastega koos olla ja mehega koos olemiseks lastevaba aega ma ise küll ei igatse. Mees on siiski paar korda ütelnud, et tahaks vahel minuga ka kahekesi kas kinno või kuhugi minna. Ka olen mitmest kohast lugenud, et peale laste sündi ei tohiks naine meest unarusse jätta ning peab leidma võimalusi kahekesi olemiseks. Kasutasingi juhust ja hõikasin nüüd mehe endaga sauna.

Vaevalt sauna saanud, hakkas mees kohe väga ebaromantiliselt minu kallal võtma, miks ma saunakappa kraanist külma vett olen lasknud - külma veega ei tohtivat leili visata, kulutan asjatult elektrilt ja üldse. Vastasin ohates, et vee soojendamiseks kuluv energiahulk on kaduvväike võrreldes selle aurustamiseks kuluvaga. Tõesti ei ole olulist vahet, kas leili visata 15- või 50-kraadise veega.

Peale sauna arvutasin vastavad suurused igaks juhuks välja ka:

Vee erisoojus on konstantsel rõhul cp ≈ 4 190 J/(kg*C)
Vee aurustumissoojus ct=100 ≈ 22 500 000 J/kg
Meie saunakibu mahutab umbes liitri vett, ühe saunasessiooniga kulutame sellest ära umbes poole. Võttes liitri vee kaaluks ühe kilogrammi osutub, et külma veega leili visates kulutab see
Qt=15 = 0,5*4 190*(100-15) + 0,5*22 500 000 ≈ 11428075 (J) ≈ 2729 kcal energiat
Sooja vee kasutamisel kulub
Qt=50 = 0,5*4 190*(100-50) + 0,5*22 500 000 ≈ 11354750 (J) ≈ 2712 kcal energiat

Erinevus on umbes pool %.
Ainus, mida mees mu jutu peale kostis oli: "Mismõttes sa nagu mõõdad elektrikulu džaulides või kalorites?!"
Selgitasin talle, et kalorid, Joule'id ja kilovatt-tunnid on ekvivalentühikud. Põhiosa elektrist kulub saunas nagunii ruumi kütteks, mitte kerisele visatud vee aurustamiseks. Külma vee puhul läheb viimaseks vaja 11428075 J ≈ 3,17 kWh ja sooja vee puhul 11354750 J ≈ 3,15 kWh. Kuna rahanumbrid füüsikalistest suurustest enamasti paremini mõistetavad on, siis rehkendasin hiljem samad asjad veel eurodesse ka ümber:

Meil on kahetariifiline elektripakett. Päevane elekter maksab 0,0995 eur/kWh ja nädalavahetuste/öine elekter 0,06721 eur/kWh.

Nädala sees sauna tehes kulutab külma veega leili viskamine 3,17*0,0995 ≈ 0,315 eurot, sooja veega leili viskamine 3,15*0,0995 ≈ 0,313 eurot. Laupäeviti sauna tehes vastavalt 3,17*0,06721 ≈ 0,213 eurot ja 3,15* 0,06721 ≈ 0,212 eurot.

Sooja vee kasutamine leili viskamiseks annab kokkuhoidu alla sendi. Selleks, et kraanist soe vesi kätte saada, tuleb kraani päris soliidse aja niisama tühjalt joosta lasta. Elame vallas, kus kuuldavasti olevat Eesti kõige kallim vesi. Seega on mul kuri kahtlus, et vee solistamine sooja veega leili viskamise nimel läheks kokkuvõttes isegi veel kallimaks, rääkimata vee soojendamise kulust. Neid asju ma küll enam arvutama hakata ei viitsi. Vist ei oleks kasu ka, sest nüüd leidis mu mees uue argumendi külma vee kerisele loopimise vastu: kerisekivid lähevad kiiremini katki. Sellise jutu peale oleks tahtnud soovitada proovida, äkki õnnestub tal ise mõni kerisekivi külma tagumikuga puruks istuda. Lisaks sellele, et ma põhikooli füüsikaõpikut omal ajal suure hoolega lugesin ning ülikoolis elektrotehnika laboris kõik vooluringid midagi lühistamata naks-naks kõige esimesena kokku sain, sunniti mind diplomi saamiseks omandama algteadmised materjalitehnoloogiast ning tugevusõpetusest. Ma võin väga elegantselt ka selle ära tõestada, et ei lähe need kerisekivid paar korda nädalas tunnikese sauna küttes jahedast kraaniveest lõhki midagi.

Need tarkused hoidsin siiski vaka all, et ka järgmine kord kahekesi sauna minnes millestki rääkida oleks. Selline näevad siis välja kahekesi veedetud romantilised hetked meie peres.

2 kommentaari:

  1. Oh Alli Alli,
    lugesin ja ei pidanud pettuma - kogu loos oli varjatud erotitsismi rohkem kui 700 kilodžauli jagu. Suurepärane! Magnifico!

    VastaKustuta
  2. Hei! No jah, mees ilmselgelt ilmselt pidas kinni traditsioonidest, kus sauna kerisele visatakse sooja vett ja mõte on ilmselgelt selles, et mitte jahutada sauna kivi ehk kui laval istuda siis saab sooja veega rohkem kuuma leili ühe leilivõtmise korral kui külma veega. See on vana traditsioon, et kerisele visatakse külma vett, juba esisisad tegid seda ja nede pojad ja need omakorda õpetavad seda oma poegadele. Kui on puuküttega keris, siis see omab isegi tähtsust, eriti siis, kui tuld on vähe all ja kuuma tõstmiseks tuleb halud peale visata, elektrikerisega seda probleemi muidugi pole, koguaeg on nö kuuma juurde tulemas. Selline see tava juba on. Tõsi on, et külma veega lõhatakse kive, nt põllupeal, tehakse lõke ümber ja visatakse külm vesi kividele, misjärel nende sisse tekivad lõhed ja siis saab neid kasutada ehituses. Aga see on muidugi ülilahe, et see kulu välja arvestada. Mis on siis sisuliselt taandatav nullilähedaseks ;) Igatahes väga vahva postitus. Väärt blogi!!!

    VastaKustuta